Nowy numer 30/2021 Archiwum

Już można przepłynąć pod Zabrzem

W Sztolni Królowa Luiza udostępniona dla zwiedzających trasa wodna. Na inaugurację zaplanowano wiele atrakcji.

Pierwsza łódka z młodzieżą wpłynie do sztolni o 9.30. Wodna trasa biegnie 40 metrów pod powierzchnią miasta i liczy ponad 1100 metrów. Kończy się w porcie w samym centrum Zabrza.

Podczas przepływu XIX-wiecznymi korytarzami dawnej kopalni turyści zobaczą podziemne porty, mijanki, a także żywe rośliny rosnące w tych surowych warunkach. Przewodnicy opowiedzą o tym podziemnym świecie, przybliżą dawne warunki pracy górników, wyjaśnią takie pojęcia, jak np. kurzawka, spąg, ociosy czy aparat Königa.

Przed południem zaplanowane zostały wydarzenia związane z XIV Dniem Nauki, którego gościem specjalnym będzie dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i fizyk, prowadzący telewizyjny program Sonda 2, redaktor „Gościa Niedzielnego”. Wygłosi on wykład nt. „Węgiel i woda”. Będą też interaktywne stoiska, pokazy nowych technologii, eksperymenty fizyczne i chemiczne, strefy motoryzacji, sportu, medycyny, kultury i sztuki oraz edukacyjnej Sztolni Królowa Luiza.

Od 16.00 Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza na atrakcje związane z udostępnieniem trasy wodnej. Przygotowano wioskę piracką „Piraci z Karaibów”, wielką bitwę morską - grę w statki, będą szczudlarze, kącik dla dzieci z konkursami, dmuchańce, strefa chill z leżakami. A o 20.00 koncert zespołu Swiernalis i pokaz akrobacji w kielichu z wodą.

W związku z tymi wydarzeniami w piątek 14 września, od 6.00 do 24.00, zamknięta zostanie ul. K. Miarki - na odcinku od zbiegu z ul. Wolności do skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich i ul. K. Miarki. Wyznaczone zostały objazdy. Szczegółowe informacje i mapy objazdów można znaleźć na: www.um.zabrze.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama