Na pierwszy rzut oka trudno domyślić się, że w wysłużonym i zniszczonym przez wichurę budynku dawnej cechowni w Zabrzu-Mikulczycach powstają organy do najstarszej katedry na kontynencie amerykańskim. Poświęci je papież Franciszek podczas ŚDM w 2019 roku.
Pod koniec zeszłego roku pojawiła się możliwość wykonania przez zabrzańską firmę organów do odbudowywanej katedry Santa María la Antigua, czyli Matki Bożej Starszej, patronki Panamy, w stolicy tego kraju.
Dla Panamczyków to miejsce jest tym, czym dla Polaków Jasna Góra albo czym bazylika MB z Guadalupe dla Meksykanów.
Najdłuższe drewniane piszczałki sięgają pięciu metrów Szymon Zmarlicki /Foto Gość Instrument to organy mechaniczne w stylu renesansowo-barokowym. Posiada 39 głosów rozdzielonych między trzy manuały i jedną klawiaturę nożną (pedał) - w sumie to ponad dwa i pół tysiąca piszczałek.
Brzmienie nawiązuje do organów hiszpańskich, choć ze względu na przeznaczenie do katedry instrument powinien być bardziej uniwersalny, dlatego - zgodnie z życzeniem archidiecezjalnej komisji ds. odbudowy katedry - będzie można doszukać się w nim także akcentów francuskich, włoskich czy niemieckich.
Uczestnicy prezentacji z uwagą przyglądają się procesowi wycinania elementów, z których kiedyś będzie wydobywał się dźwięk o określonej barwie i wysokości Szymon Zmarlicki /Foto Gość To niejedyna wytyczna, bo organy muszą też wizualnie odpowiadać reszcie wnętrza świątyni. Panamczycy przysłali nawet próbki farb i materiałów, jakimi wykończone zostały prezbiterium i ołtarz.
Szafa organowa będzie stylizowana na wielobarwny marmur, a na niej znajdzie się m.in. pozłacany herb obecnego arcybiskupa Panamy José Domingo Ulloa Mendiety. Jedność organów z katedrą będą wyrażać nawet takie detale, jak dekoracje na frontowym, pionowym fragmencie każdego klawisza, które nawiązują do kształtu świątyni.
Praca zespołowa podczas oprowadzania i udana próba wydobycia dźwięku z jednej z dłuższych metalowych piszczałek Szymon Zmarlicki /Foto Gość Podczas Światowych Dni Młodzieży, które w 2019 r. odbędą się w Panamie, papież Franciszek rekonsekruje katedrę oraz poświęci nowe organy.
Budowniczowie organów przygotowali cykl prezentacji pt. "Muzyka metalem i drewnem na węglu malowana", podczas których można na własne oczy zobaczyć, jak powstaje instrument do katedry w Panamie. Ostatnia okazja ku temu będzie w piątek 14 września o 12.00 w dawnej cechowni w Zabrzu-Mikulczycach przy ul. Kopalnianej 7a. Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc chętni proszeni są o zgłoszenia pod numerem telefonu 536 937 333 w środę i czwartek poprzedzające spotkanie w godz. 9.00-11.00.