Nowy numer 23/2021 Archiwum

Zmarł prof. Stanisław Słodowy

Autor rzeźby Ducha Świętego przed gliwicką katedrą odszedł do Pana 28 sierpnia w wieku 86 lat.

Stanisław Słodowy, artysta rzeźbiarz, profesor Politechniki Śląskiej na Wydziale Architektury urodził się 28 lutego 1932 roku w Kniatowach. W 1960 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewód kwalifikacyjny I stopnia na temat „Rzeźba w architekturze” (równoznaczny z doktoratem) obronił na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1973 roku. Na stanowisko profesora nzw. w Politechnice Śląskiej został mianowany 1 grudnia 1998 roku. W 1966 roku zorganizował pracownię rzeźby, a w roku 1983 utworzył Zespół Sztuk Plastycznych w Katedrze Architektury Przemysłowej i Podstaw Projektowania. Funkcję kierownika zespołu pełnił do czasu przejścia na emeryturę w 2002 roku.

Autorstwa prof. Słodowego są m.in.: upamiętniająca wizytę Jana Pawła II rzeźba Ducha Świętego przed gliwicką katedrą oraz rzeźby w kościołach na Sikorniku i u franciszkanów w Gliwicach.

Dorobek twórczy prof. Słodowego to liczne realizacje z zakresu rzeźby sakralnej, medalierstwa, tablic pamiątkowych, rzeźby w plenerze, w tym pomnik "Ofiarom faszyzmu" w Jaworznie, wysoko oceniany przez krytyków sztuki w kraju i zagranicą.

Profesor zajmował się też pracami konserwatorskimi, dotyczącymi witraży, pozłotnictwa oraz technik malarskich, występujących w architekturze. Brał udział w ponad 40 wystawach i konkursach krajowych oraz zagranicznych. Zdobył wiele znaczących nagród za wartość artystyczną twórczości.

Msza pogrzebowa odbędzie się 1 września o 9.30 w katedrze Świętych Piotra i Pawła w Gliwicach. Bezpośrednio po Mszy, o 11.00, odbędą się ceremonie na Cmentarzu Centralnym.

Zmarł prof. Stanisław Słodowy   17 czerwca 2009 roku, dzień poświęcenia rzeźby Ducha Świętego. Prof. Stanisław Słodowy pierwszy od lewej Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama