Nowy numer 7/2019 Archiwum

Zmarł prof. Stanisław Słodowy

Autor rzeźby Ducha Świętego przed gliwicką katedrą odszedł do Pana 28 sierpnia w wieku 86 lat.

Stanisław Słodowy, artysta rzeźbiarz, profesor Politechniki Śląskiej na Wydziale Architektury urodził się 28 lutego 1932 roku w Kniatowach. W 1960 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewód kwalifikacyjny I stopnia na temat „Rzeźba w architekturze” (równoznaczny z doktoratem) obronił na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1973 roku. Na stanowisko profesora nzw. w Politechnice Śląskiej został mianowany 1 grudnia 1998 roku. W 1966 roku zorganizował pracownię rzeźby, a w roku 1983 utworzył Zespół Sztuk Plastycznych w Katedrze Architektury Przemysłowej i Podstaw Projektowania. Funkcję kierownika zespołu pełnił do czasu przejścia na emeryturę w 2002 roku.

Autorstwa prof. Słodowego są m.in.: upamiętniająca wizytę Jana Pawła II rzeźba Ducha Świętego przed gliwicką katedrą oraz rzeźby w kościołach na Sikorniku i u franciszkanów w Gliwicach.

Dorobek twórczy prof. Słodowego to liczne realizacje z zakresu rzeźby sakralnej, medalierstwa, tablic pamiątkowych, rzeźby w plenerze, w tym pomnik "Ofiarom faszyzmu" w Jaworznie, wysoko oceniany przez krytyków sztuki w kraju i zagranicą.

Profesor zajmował się też pracami konserwatorskimi, dotyczącymi witraży, pozłotnictwa oraz technik malarskich, występujących w architekturze. Brał udział w ponad 40 wystawach i konkursach krajowych oraz zagranicznych. Zdobył wiele znaczących nagród za wartość artystyczną twórczości.

Msza pogrzebowa odbędzie się 1 września o 9.30 w katedrze Świętych Piotra i Pawła w Gliwicach. Bezpośrednio po Mszy, o 11.00, odbędą się ceremonie na Cmentarzu Centralnym.

17 czerwca 2009 roku, dzień poświęcenia rzeźby Ducha Świętego. Prof. Stanisław Słodowy pierwszy od lewej   17 czerwca 2009 roku, dzień poświęcenia rzeźby Ducha Świętego. Prof. Stanisław Słodowy pierwszy od lewej Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL