Historyczne, unikatowe plakaty święta Tarnowskich Gór z ponad 30 lat będzie można kupić do swojego domu.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które przez trzy dekady organizowało słynne "Dni Tarnogórskich Gwarków", rozpoczyna sprzedaż historycznych plakatów, które tworzyli najlepsi polscy artyści plastycy. To prawdziwe unikaty. Na rynek trafią niemalże wszystkie roczniki z lat 1957-1988.
Miejskie święto, obchodzone wedle starych tradycji górniczych, przyciąga co roku gości nie tylko z okolic miasta, ale także z całej Polski. W latach 1957-1988, a więc przez ponad 30 lat, "Gwarki" organizowało SMZT.
Przed każdą edycją miejskiego festiwalu powstawał specjalny plakat. - Są one dziś bardzo cenne z punktu widzenia historycznego, prezentują bardzo wysokie walory artystyczne i w swej treści są po prostu unikatowe - mówi Mariusz Gąsior z Sekcji Historycznej SMZT.
Plakaty zaprojektowali wybitni polscy artyści plastycy, tacy jak Alojzy Gołka, Jan Szleger, Bolesław Kalke, Werner Lubos czy Marian J. Piwko. Ten ostatni był ilustratorem wielu popularnych książek, m.in. "Stawiam na Tolka Banana".
Pierwszy plakat namalował w 1957 r. Alojzy Gołka, kierownik sekcji dekoracyjnej Stowarzyszenia. Ostatni plakat z 1988 r. zlecono z kolei firmie Polmarket. - Dokumentują one szmat tarnogórskiej historii. Można powiedzieć, że to prawdziwe dzieła sztuki - dodaje M. Gąsior.
SMZT promuje sprzedaż swoich plakatów w formie spotu filmowego, któremu nadano tytuł "Gwarek opróżnia skrzynie". Wystąpili w nim dwaj członkowie zarządu organizacji - Mariusz Gąsior i Sławomir Ziemianek.
Plakaty można kupić na razie w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy ul. Gliwickiej 2 w Tarnowskich Górach. Wykaz plakatów przeznaczonych do sprzedaży znajduje się na stronie Stowarzyszenia. Wkrótce będzie można zakupić je również drogą elektroniczną.