GN 08/2020 Archiwum

Stare "Gwarki" do powieszenia na ścianie

Historyczne, unikatowe plakaty święta Tarnowskich Gór z ponad 30 lat będzie można kupić do swojego domu.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które przez trzy dekady organizowało słynne "Dni Tarnogórskich Gwarków", rozpoczyna sprzedaż historycznych plakatów, które tworzyli najlepsi polscy artyści plastycy. To prawdziwe unikaty. Na rynek trafią niemalże wszystkie roczniki z lat 1957-1988.

Miejskie święto, obchodzone wedle starych tradycji górniczych, przyciąga co roku gości nie tylko z okolic miasta, ale także z całej Polski. W latach 1957-1988, a więc przez ponad 30 lat, "Gwarki" organizowało SMZT.

Przed każdą edycją miejskiego festiwalu powstawał specjalny plakat. - Są one dziś bardzo cenne z punktu widzenia historycznego, prezentują bardzo wysokie walory artystyczne i w swej treści są po prostu unikatowe - mówi Mariusz Gąsior z Sekcji Historycznej SMZT.

Plakaty zaprojektowali wybitni polscy artyści plastycy, tacy jak Alojzy Gołka, Jan Szleger, Bolesław Kalke, Werner Lubos czy Marian J. Piwko. Ten ostatni był ilustratorem wielu popularnych książek, m.in. "Stawiam na Tolka Banana".

Pierwszy plakat namalował w 1957 r. Alojzy Gołka, kierownik sekcji dekoracyjnej Stowarzyszenia. Ostatni plakat z 1988 r. zlecono z kolei firmie Polmarket. - Dokumentują one szmat tarnogórskiej historii. Można powiedzieć, że to prawdziwe dzieła sztuki - dodaje M. Gąsior.

SMZT promuje sprzedaż swoich plakatów w formie spotu filmowego, któremu nadano tytuł "Gwarek opróżnia skrzynie". Wystąpili w nim dwaj członkowie zarządu organizacji - Mariusz Gąsior i Sławomir Ziemianek.

Plakaty można kupić na razie w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy ul. Gliwickiej 2 w Tarnowskich Górach. Wykaz plakatów przeznaczonych do sprzedaży znajduje się na stronie Stowarzyszenia. Wkrótce będzie można zakupić je również drogą elektroniczną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama