Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wszczepiono pierwsze całkowicie sztuczne serce

Nowatorski zabieg w skali całego kraju przeprowadzili lekarze z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. U jednego z pacjentów wszczepili całkowicie sztuczne serce.

Wszczepiono pierwsze całkowicie sztuczne serce   Pacjent, Mirosław Koral z wszczepionym sztucznym sercem Marta Sudnik-Paluch /Radio eM Czeka przede wszystkim na szarlotkę żony i samodzielny spacer.

Mirosław Koral z Rudy Śląskiej jest pierwszym w Polsce pacjentem, któremu wszczepiono całkowicie sztuczne serce. Operację przeprowadził zespół lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Decyzja o poddaniu się zabiegowi nie była łatwa, wspomina pacjent:

Docent Michał Zembala, który kierował zespołem operacyjnym mówi, że operacja może nie należy do tych najbardziej ekstremalnych, jakie wykonują kardiochirurdzy, jednak łączy się z pewnymi ograniczeniami:

Obecnie pacjent, Mirosław Koral jest pod stałą obserwacją. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie mógł wrócić do domu, ponieważ czeka go jeszcze rehabilitacja. Sztuczne serce jest w tym przypadku szansą na późniejszy przeszczep serca, jeżeli znajdzie się odpowiedni dawca.

Lekarze ze szpitala w Zabrzu nie wykluczają kolejnych operacji wszczepienia sztucznego serca. Na razie jednak nie wiadomo, jak mogłyby być finansowanego tego typu procedury.

Wszczepiono pierwsze całkowicie sztuczne serce   Lekarze z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wszczepili całkowicie sztuczne serce Marta Sudnik-Paluch /Radio eM

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy