Nowy numer 08/2020 Archiwum

Grzegorz Sikorski: Do pracy na Śląsk z Bułgarii i nie tylko...?

- Rekordowo niskie bezrobocie, brak rąk do pracy, a w efekcie poszukiwania pracowników za granicą, już nawet poza Ukrainą - tak wygląda rynek pracy w woj. śląskim - mówi dyrektor WUP Grzegorz Sikorski.

Grzegorz Sikorski, dyrektor WUP   Grzegorz Sikorski, dyrektor WUP
Sylwester Strzałkowski /Radio eM

Bezrobocie jest rekordowo niskie. W woj. śląskim wynosi 4,5 proc., co daje drugą pozycję w kraju po woj. wielkopolskim. W całej Polsce jest to 5,9 proc. W uprzemysłowionych miastach Śląska bezrobocia praktycznie nie ma - potwierdził w „Rozmowie Poranka” Radia eM dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Grzegorz Sikorski. Są jednak miejsca, zwłaszcza na północy regionu, gdzie wciąż jest ono dwucyfrowe, np. w okolicach Częstochowy, ale także w Bytomiu. Dyrektor WUP podkreślił, że w Bytomiu są już realizowane programy, które mają pomóc wyjść z bezrobocia ludziom trwale nim dotkniętym.

W ocenie Grzegorza Sikorskiego mija już boom na zatrudnianie pracowników z Ukrainy, ponieważ i tam zaczyna brakować rąk do pracy. Dlatego Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach rozpoczął nowatorski projekt zapraszania do nas chętnych do pracy osób z krajów Unii Europejskiej, w których wciąż zarobki są niższe niż w Polsce. To pierwszy taki program w Polsce. Informacje o możliwości znalezienia pracy w naszym regionie zostały przetłumaczone m.in. na języki: bułgarski, rumuński czy litewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama