Nowy numer 46/2019 Archiwum

Dawny herb Gliwic w oknie Willi Caro

Witraż powstał w maju podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

W okno pracowni edukacyjnej Muzeum w Gliwicach został wprawiony witraż przedstawiający herb miasta nadany Gliwicom w 1629 roku. Będzie służyć pracownikom muzeum jako pomoc edukacyjna podczas zajęć dotyczących historii miasta.

Witraż z dawnym herbem miasta powstał w Pracowni Artystycznej Justyny Pastuszki i Romana Pordzika. Tworzony podczas Nocy Muzeów, po 48 wypałach został wprawiony w okno Willi Caro.

Herb z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem został nadany Gliwicom 14 sierpnia 1629 roku w Wiedniu przez cesarza Ferdynanda II Habsburga. Znalazły się na nim elementy świadczące o przeszłości miasta i nawiązujące do dramatycznych wydarzeń związanych z jego obroną.

Dawny herb Gliwic w oknie Willi Caro   Pośrodku pola pieczętnego herbu znajduje się wysoka, biała, prostokątna wieża, zwężająca się ku górze, zwieńczona blankami i nakryta czerwonym, spiczastym dachem. Nad nim w złotym półksiężycu unosi się półpostać ukoronowanej Madonny z Dzieciątkiem otoczonej szerokim złotym nimbem, upamiętniająca cudowne ocalenie Gliwic. Szeroko otwarte podwójne wrota wieży zasunięte są do połowy broną barwy żółtej. Na bramie umieszczono skrzyżowane gałęzie palmowe – symbol męczeństwa – oraz inicjały F II (Ferdynand II), przypominające o nadawcy herbu.

Po prawej stronie herbowej, w czerwonym polu przeciętym białą belką znajduje się czarny półorzeł – herb cesarstwa na tle rodowego herbu Habsburgów, zwierzchników miasta. Po lewej stronie herbowej, na błękitnym tle umieszczono złotego półorła – herb piastowskich książąt śląska, historycznych władców regionu, dzierżących w średniowieczu władzę zwierzchnią nad miastem.

Herb w niezmienionej formie przetrwał ponad 300 lat. Po wojnie ówczesna władza zastąpiła go symbolem bardziej świeckim, zaczerpniętym ze starej pieczęci miejskiej, który na początku lat pięćdziesiątych zatwierdzono jako nowy, oficjalny herb miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama