Nowy numer 50/2018 Archiwum

Zwiedzanie z przewodnikiem

Muzeum w Gliwicach zaprasza do odwiedzenia dwóch cmentarzy żydowskich.

W niedzielę 22 lipca po starym cmentarzu przy ul. Na Piasku i nowym przy ul. Poniatowskiego oprowadzać będą wolontariuszki Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – Ola Biernacka i Anna Beluch. Opowiedzą o historii tych miejsc i ludziach, którzy tam spoczęli. Zwiedzanie każdego z cmentarzy rozpoczyna się o 13.00.

Stary cmentarz żydowski przy ul. Na Piasku został założony w 1815 roku. W siedmiu kwaterach pochowano około 1500 osób. Ostatni pogrzeb odbył się w 1937 roku. Do dziś przetrwało ok. 700 nagrobków, spośród których najstarszy ma 202 lata.

Ze względu na przepełnienie tego cmentarza w 1902 r. podjęto decyzję o założeniu nowego, przy ul. Poniatowskiego, gdzie zbudowano okazały dom przedpogrzebowy. Pierwszy pogrzeb odbył się tu w 1904 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy