- Życzę wam, abyście uwierzyli, że to, do czego chce was Bóg poprowadzić, zaczyna się tutaj, bo nas wszystkich tutaj przyprowadził - mówił bp Marek Solarczyk z Warszawy, odpowiedzialny w Episkopacie Polski za duszpasterstwo młodzieży.
Razem z prowincjałem zgromadzenia oblatów, o. Pawłem Zającem OMI i w obecności o. generała Louisa Lougena OMI otwarli wczoraj oficjalnie I Festiwal Życia w Kokotku. Przed rozpoczęciem Eucharystii o. Tomasz Maniura OMI z Centrum Młodzieży NINIWA przedstawił głównych współorganizatorów wydarzenia - duszpasterzy młodzieży z archidiecezji katowickiej i częstochowskiej oraz diecezji gliwickiej, bielsko-żywieckiej i sosnowieckiej.
- Coś się rodzi, co mamy nadzieję, że jest w zalążku, chociaż wcale takie malutkie nie jest. Ale wierzymy, że to jest właśnie początek, że to będzie rosło, że będzie się rozwijało - mówił o. Tomasz Maniura.
„Wstań” - to hasło festiwalu, zaczerpnięte z Księgi Jozuego. Tłem całego wydarzenia jest barwna księga Biblii o wejściu Izraelitów do Ziemi Obiecanej, zmaganiach, walkach i chyba najbardziej spektakularnym w historii świata podbojem miasta przy pomocy trąb!
- Rozpoczynamy Boży czas. Nie sposób, żebyśmy inaczej spojrzeli na to, co tutaj przeżywamy, czego doświadczamy i oczekujemy - mówił w homilii bp Marek Solarczyk. Nawiązując do przeznaczonych na wczorajszy dzień czytań z Księgi proroka Amosa, powiedział, że człowiek w swoich wyborach i decyzjach potrafi zrobić wiele dobra, ale także wiele zła. – Jesteśmy tutaj jako ci, którzy chcą przeżywać swoje życie, swoją wolność jako dzieci Boga, które niosą dobro (…). Stajemy jako ci, którzy mówią: chcę przeżyć ten czas z Tobą, chcę Ciebie słuchać. Naucz mnie żyć Twoją prawdą, Twoim słowem, uczyń ze mnie narzędzie Twojego działania, przeze mnie przynieś owoce tego działania i tego życia dla innych - podkreślił.
Bp Solarczyk rozważał także fragment Ewangelii, mówiący o uczniach, którzy chcieli pójść za Jezusem, oraz nawiązał do przypowieści o miłosiernym Ojcu i dwóch synach, którą wspomina także dokument, ogłoszony przed Synodem Biskupów dotyczącym młodzieży, zaplanowanym na październik. Na zakończenie Eucharystii wszyscy włączyli się w sztafetę w intencji synodu, odmawiając dziesiątkę Różańca i specjalną modlitwę (Więcej można przeczytać na synod2018.pl).
Uwielbienie podczas Eucharystii na rozpoczęcie festiwalu Klaudia Cwołek /Foto Gość - Życzę wam, żeby ten czas Festiwalu Życia tutaj, w Kokotku, był takim czasem, kiedy wy będziecie potrafili stanąć przede wszystkim jako dzieci kochającego, miłosiernego Ojca - Boga, który będzie na was czekał i czeka, i weźmie was w ramiona - mówił. A wspominając poruszające spotkanie podczas bierzmowania z dziewczyną, u której zdiagnozowano nieuleczalną chorobę, zwrócił uwagę na tajemnice i dary, które nosimy w sobie. - I ja wam życzę i o to was proszę, abyście w takim duchu przyjęli ten czas, abyście w takim duchu przyjęli tę wspólnotę, abyście uwierzyli, że to, do czego chce was Bóg poprowadzić, zaczyna się tutaj, bo nas wszystkich tutaj przyprowadził.
Pierwszego dnia festiwalu wieczorem odbyła się jeszcze impreza integracyjna, a dzień zakończył się Apelem Jasnogórskim, na który z Częstochowy przyjechał bp Antoni Długosz. Więcej TUTAJ.
Strona Festiwalu Życia z szczegółowym programem TUTAJ.
Wspólne zdjęcie do sztafety modlitewnej w intencji synodu dotyczącego młodzieży Klaudia Cwołek /Foto Gość