Zespół "Śląsk" świętuje 65-lecie działalności. Wieczorem koncert galowy.
W Koszęcinie, w siedzibie zespołu, trwa „Święto Śląska” połączone z obchodami jubileuszu. Dzisiaj o 20.00 na plenerowej scenie w Zespole Pałacowo-Parkowym odbędzie się koncert galowy, podczas którego będzie można usłyszeć najbardziej znane pieśni, takie jak „Karolinka”, „Szła dzieweczka” czy „Starzyk” oraz zobaczyć świetne wykonania tańców górali podhalańskich, trojaka, a w finale - krakowiaka.
Podczas galowego koncertu na scenie zaprezentuje się niemal cały zespół „Śląska”. - Prawie setka artystów: chór, balet i orkiestra w pięknej scenerii parku przedstawi program z muzyką Stanisława Hadyny w opracowaniu choreograficznym Elwiry Kamińskiej - informuje Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy zespołu.
Jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” powstał w 1953 roku i był drugim - po „Mazowszu” - państwowym zespołem o takim charakterze w Polsce.
Jego założycielem i następnie dyrektorem artystycznym był profesor Stanisław Hadyna (1919-1999), syn Jerzego Hadyny, nauczyciela muzyki, kompozytora oraz zbieracza pieśni ludowych.
Stanisław Hadyna urodził się wprawdzie na Zaolziu, lecz jego przodkowie pochodzili z Wisły. Postanowił on założyć zespół, który oddałby całe bogactwo i oryginalność śląskiego folkloru. Można powiedzieć, że przeprowadził gigantyczny „casting", bo - jak podaje portal culture.pl - zgromadził 12 tysięcy kandydatów do zespołu.
W latach 1953-1957 zespół tworzyło ponad 100 chórzystów i tancerzy. W większości byli to amatorzy, nie mający wcześniej kontaktu z edukacja muzyczną.
W założeniach Hadyny zespół miał liczyć prawie 300 osób – 140 w chórze, 60 w balecie i 80 w orkiestrze. Osiągnął on jednak tylko połowę z zakładanej liczby artystów.
Pierwszy oficjalny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbył się 6 listopada 1954 w Warszawie w Hali Mirowskiej. Był to wielki sukces zespołu.
Po nim nastąpiły liczne trasy koncertowe w kraju i na całym świecie, zespół odwiedził m.in. takie kraje, jak Algieria, Australia, Belgia, Bułgaria, Chiny, Dania, Egipt, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Izrael, ówczesna Jugosławia, Kanada, Korea, Mongolia, Meksyk, Norwegia, Rumunia, Tunezja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i ZSRR.
„Zespół dał ponad siedem tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów, odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. W swoim dorobku ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji »Śląska« - wydawnictwa będącego kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiada status Złotej, jedna Platynowej Płyty” - można przeczytać na stronie internetowej zespołu
Ze „Śląskiem” współpracowali m.in. Wojciech Kilar, Ireneusz Łojewski, Czesław Płaczek czy Ryszard Pierzchała.
Zespół otrzymał liczne nagrody i dyplomy honorowe, m.in. Śląską Nagrodę Muzyczną i Artystyczną; honorowy dyplom uznania Prezydenta USA; Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji „Ambasador Spraw Polskich”; „Skrzydła Merkurego” - za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie; Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu; oraz „Lux ex Silesia” - nagrodę Metropolity Katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia.
Przy Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” w roku 2005 utworzono instytucję rozpowszechniającą dziedzictwo kulturowe Śląska - Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.
Od 2006 r. w jego ramach działa Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego, a od 2007 r. - Śląska Letnia Szkoła Wokalna i organizowane są Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych.
Obecnie dyrektorem zespołu, który uzyskał w 2007 r. status narodowej instytucji kultury, jest Zbigniew Cierniak.