Nowy numer 3/2021 Archiwum

O Wołyniu w operze

Pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej, zostanie wystawiony w Bytomiu.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Opera Śląska oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na spektakl Teatru Nie Teraz "Ballada o Wołyniu", który odbędzie się 5 lipca o 18.00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu (ul. Stanisława Moniuszki 21/23).

"Ballada o Wołyniu" to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej, dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie nadal zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną.

Scenariusz spektaklu korzysta z wątków książki polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego "Zasypie wszystko, zawieje". Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach, oraz stare pieśni, w tym stara melodia ukraińska ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Wstęp na spektakl wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.


Reżyseria, scenariusz i scenografia: Tomasz A. Żak. Występują: Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik (głos 1), Tomasz Lewandowski (głos 2). Narrator: Jerzy Pal. Technika: Ryszard Zaprzałka. Prapremiera: Muzeum Niepodległości w Warszawie, 23 i 24 maja 2011 r. Premiera: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 28 i 29 czerwca 2011 r. Specjalne podziękowania dla: ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Ewy Siemaszko, Romualda Niedzielki i Wiesława Tokarczuka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama