Nowy numer 41/2019 Archiwum

Piękna wspólnota

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela wierni z Kamieńca obchodzili 605-lecie parafii pod tym wezwaniem.

Wierni wraz z kapłanami i biskupem Janem Kopcem na niedzielnej Mszy odpustowej, 24 czerwca, obchodzili 605. rocznicę utworzenia parafii. Choć – jak przypomniał w homilii biskup – dokładnego dokumentu nie ma, a data (poświęcenia kościoła w 1413 roku – przyp. red.) jest znana tylko z jednego przekazu wizytatora z 1679 roku. – Może miał on jakieś dodatkowe wiadomości, ale dzisiaj stajemy dość bezradni i tylko z dokumentów pośrednich wiemy, że na terenach na północ od Gliwic, na ziemi toszeckiej i pyskowickiej, aż w stronę Bytomia, była bardzo szeroko prowadzona akcja osiedlania i stabilizowania się sieci parafialnej – mówił bp Kopiec.

Zaznaczył, że „około połowy XV wieku jest już poświadczony tutejszy proboszcz, który na pewno nie był budowniczym tego kościoła”, wskazując, że data poświęcenia kościoła w 1413 roku jest zatem prawdopodobna. Biskup Kopiec przybliżył w kazaniu również postać św. Jana Chrzciciela i zachęcał wiernych do dziękczynienia Bogu za odwagę budowniczych kościoła. – Także dzisiaj, po wielu wiekach, musimy stanąć w prawdzie wobec naszego podstawowego zadania: „Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Tylko od was zależy, czy drogę do tego królestwa odnajdziecie – powiedział. – Cieszyłbym się, odchodząc z tego świata, jeśli mógłbym wtedy usłyszeć, że Kamieniec jest piękną wspólnotą, która od zarania swoich dziejów była przejęta tym wezwaniem, by stanąć przed Panem dobrze przygotowanym i z dobrym rachunkiem sumienia. Jestem przekonany, że tak będzie – dodał na koniec.

Msza zakończyła się uroczystą procesją wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem, w której uczestniczyły także dzieci pierwszokomunijne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL