Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nauczyciel patriotyzmu

Przedszkolaki oraz młodsi i starsi uczniowie podstawówek udowodnili po raz kolejny, że wiek nie przeszkadza im w znajomości św. Jana Pawła II.

Tegoroczna, 13. edycja konkursu była poświęcona nauczaniu św. Jana Pawła II o patriotyzmie. Uczniowie tarnogórskich przedszkoli i szkół rywalizowali w kilku grupach wiekowych i kategoriach – plastycznej, muzycznej, recytatorskiej oraz wiedzy. Laureaci odebrali nagrody 29 maja na gali w Tarnogórskim Centrum Kultury, a zwycięzcy zaprezentowali na scenie swoje utwory. Po rozdaniu nagród ks. Adam Spałek, diecezjalny wizytator z wydziału katechetycznego gliwickiej kurii, dziękował za to, że „po raz kolejny ten żywy pomnik św. Jana Pawła II odżył swym naturalnym blaskiem”. Przyznał też, że tematyka konkursu znakomicie wpisała się w tegoroczne obchody 100-lecia niepodległości.

– Nie jest nam dziś obcy widok młodego człowieka biegnącego z biało-czerwoną flagą po ulicach miast, na wiecach, pochodach... Tę „biało-czerwoną” możemy też coraz częściej widywać na naszych balkonach, oknach, samochodach czy stadionach. To piękny znak czasu, bo świadczy, że wszyscy dojrzewamy do patriotyzmu – zaznaczył. Tłumacząc znaczenie słowa „ojczyzna”, ks. Adam Spałek podkreślił, że „tam, gdzie jest ojciec, najczęściej jest matka”. – Ojczyzna to ojciec i matka. Myślę, że na początku powinniśmy nauczyć się tak naprawdę kochać i szanować ojca i matkę, mamę i tatę. Dzięki temu zaczniemy rozumieć, czym jest ojczyzna. Tego uczy nas św. Jan Paweł II, wielki papież rodziny – mówił.

Zwracając się do uczestników konkursu, nazwał ich „bezkonkurencyjnymi i absolutnie zjawiskowymi”. – Liczę, że w kolejnej edycji „The Voice Kids” nie zabraknie tarnogórzan. A ja obiecuję: nie będę szczędził SMS-ów! – zadeklarował. Burmistrz miasta Arkadiusz Czech zwrócił uwagę, że kultura to umiejętność dziedziczenia. – To przedsięwzięcie, które w Tarnowskich Górach dzieje się po raz trzynasty, to nic innego jak nauka dziedziczenia – powiedział, dziękując nauczycielom, katechetom i księżom za wkładany w to nauczanie wysiłek. – Święty Jan Paweł II powiedział, że przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro, kładąc nacisk na „nie jutro”. To, co od kilkunastu lat czynimy żywym pomnikiem w Tarnowskich Górach, to dbanie o przyszłość już dziś – zauważył.

Burmistrz przekazał również Biblię po śląsku biskupowi seniorowi Gerardowi Kuszowi, który z powodów zdrowotnych nie był w stanie osobiście przybyć na galę. Choć – jak zaznaczył – „jeszcze bez imprimatur, ale może po lekturze to się uda”.

Na zakończenie uczniowie i ich opiekunowie wysłuchali słów papieża, które wypowiedział na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 roku, a potem razem zaśpiewali młodzieżowy Apel Jasnogórski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL