Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Przebaczaj

List Ojca Świętego przywiózł na pielgrzymkę mężczyzn papieski legat kardynał Zenon Grocholewski.

Papież Franciszek przysłał list i swojego legata z okazji 700. rocznicy poświęcenia pierwszego kościoła w Piekarach Śląskich. Bezchmurne niebo w ostatnią niedzielę maja sprawiło, że na piekarskim wzgórzu zjawiło się wielu pielgrzymów na rowerach. Tysiące mężczyzn przyszły piechotą. Niektórzy maszerowali przez całą noc, a rekordziści przemierzyli na własnych nogach dystans 70 km. Przed ołtarzem stali w kaskach ratownicy górniczy. Arcybiskup Wiktor Skworc dziękował za ich postawę w czasie niedawnej, dramatycznej akcji po tąpnięciu na „Zofiówce” w Jastrzębiu-Zdroju. Wymienił imiona pięciu górników, którzy tam zginęli. Zgromadzeni modlili się za nich. Ratownicy górniczy znaleźli się też wśród wyróżnionych, którym na koniec uroczystości kardynał Zenon Grocholewski w imieniu papieża przekazał srebrne medale papieskie.

W swoim liście papież Franciszek napisał o historii sanktuarium w Piekarach. Wspomniał króla Jana Sobieskiego, modlącego się tutaj w drodze na odsiecz Wiednia. Zauważył, że właśnie tu biskupi bronili niedzieli, która powinna być wolna od pracy i poświęcona Bogu. Podkreślił, że to sanktuarium jest mu drogie także dlatego, że przez sto lat opiekowali się nim jego zakonni bracia – jezuici. Poprosił Ślązaków, żeby ze względu na wieczne zbawienie praktykowali miłosierdzie i udzielali przebaczenia.

Jak co roku sprawy społeczne w słowie do pielgrzymów poruszył arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Wezwał do „ekologicznego” nawrócenia, do trzeźwości i do walki z internetowym hejtem. Wyraził radość z wolnych od handlu niedziel. – Nie ulegniemy korporacjom sieci handlowych, które usiłują ominąć stanowione prawo. Polska nie może pozwalać na to, aby lekceważono państwo prawa. Setki tysięcy zatrudnionych, zwłaszcza kobiet, nie muszą w niedzielę pracować: mogą odpocząć i być dla rodziny. Zauważamy, jak w dwie wolne od handlu niedziele zmienia się styl życia – powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy