Nowy numer 30/2021 Archiwum

Święto muzyki organowej

W niedzielę zainaugurowany zostanie Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach, ponad tydzień koncertów i innych wydarzeń.

To już 29. edycja tego szczególnego czasu z muzyką organową. W niedzielę, 27 maja o 20.15 w kościele Wszystkich Świętych zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” - koncertem kantatowo-oratoryjnym w wykonaniu orkiestry Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Wystąpią solistki Aleksandra Szafir-Makowska (sopran) i Roksana Wardenga (alt). W programie: G. Holst - Suita św. Pawła op. 29 nr 2, G.B. Pergolesi - Stabat Mater.

W programie kolejnych dni są następujące koncerty: 28 maja o 19.00 w gliwickiej katedrze - recital organowy Hanny Dys z Gdańska, 29 maja o 19.30 w kościele św. Bartłomieja - recital organowy Ernsta Wally z Wiednia, 30 maja o 19.00 w katedrze - recital organowy Jürga Brunnera z Berna, 31 maja o 19.30 w kościele św. Bartłomieja - koncert promocyjny studentów klasy organów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach - Julianna Petzuch, Daniela Strządały - organy, 1 czerwca o 19.00 w katedrze - recital organowy Jürgena Essl ze Stuttgartu, 2 czerwca o 19.30 w kościele św. Bartłomieja - recital organowy Krzysztofa Latały z Krakowa, a 3 czerwca o 17.00 w kościele Ducha Świętego w Ostropie - koncert promocyjny w wykonaniu uczniów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach.

Zakończenie festiwalu w niedzielę 3 czerwca o 20.00 w katedrze koncertem kantatowo-oratoryjnym w wykonaniu Chóru Kameralnego Cantores Minores Wratislavienses. Wydarzenie nawiązuje do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Roku Zbigniewa Herberta, w programie: J. Świdra „Podróż Pana Cogito" - suita na recytatora, głosy solowe, chór mieszany i fortepian.

Poza tym 4 czerwca w katedrze impreza edukacyjna dla uczniów gliwickich szkół. A w sobotę 9 czerwca wycieczka szlakiem organów na Górnym Śląski, którą poprowadzi prof. Julian Gembalski. Uczestnicy odwiedzą kościół św. Mikołaja w Wilczy, św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej Orzegowie, św. Józefa w Chorzowie i Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. Szczegółowe informacje o festiwalu na: www.dmo.gliwice.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama