Nowy numer 29/2021 Archiwum

Pomysł i ikona Boga

Trwa XI Metropolitalne Święto Rodziny. Na rozpoczynającym koncercie w Zabrzu wystąpił Piotr Rubik, a dzień później Mszę w intencji rodzin odprawił w katedrze bp Jan Kopiec.

Tegoroczna edycja święta odbywa się pod hasłem „Rodzina – radość miłości”. W niemal 30 miejscowościach regionu przez dwa tygodnie odbywają się dziesiątki imprez skierowanych do rodzin – pikniki, koncerty, spektakle czy wystawy. Cykl wydarzeń rozpoczął koncert Piotra Rubika wraz z zespołem i solistami, którzy w sobotę 19 maja zagrali dla pełnej sali Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Święto nabiera nowego znaczenia

Przed występem o wartościach, jakie promuje święto, mówili prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i abp senior Damian Zimoń (to oni są pomysłodawcami MŚR), a także Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która po raz pierwszy włącza się w organizację wydarzenia.

– Kiedy tworzyliśmy metropolię, nikt z nas nawet nie miał odwagi pomyśleć o tym, że będzie ona sięgała tak daleko. Dziś już wiemy, że kolejne gminy chcą do nas dołączyć, a metropolia to ogromny potencjał i potęga. Ale wtedy będzie piękna i ważna, gdy będziemy ją budować na najważniejszych wartościach. Myślę, że te wartości przechowujemy w rodzinie – powiedziała M. Mańka-Szulik.

Arcybiskup Damian Zimoń podkreślił, że rodzina „od wieków jest naszym wspólnym dobrem, ale przede wszystkim jest pomysłem Pana Boga”. – On stworzył rodzinę jako mężczyznę, kobietę i dzieci. To pomysł Pana Boga i ikona Pana Boga, to dobro absolutne i fundament – mówił arcybiskup. Z kolei przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak przyznał, że metropolia w rozumieniu struktury kościelnej była „znacznie pierwsza”, lecz wyraził nadzieję, że „ta metropolia, która powstała teraz, pokaże, że niewiele się różnimy i że dla nas wszystkich rodzina jest najważniejsza”. – Święto rodziny nabiera nowego znaczenia, bo jest świętem już dla ponad 2 mln mieszkańców, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej – dodał. Przepraszając publiczność, że nie zostanie do końca koncertu, zdradził, że „odlicza minuty”, bo jego własna rodzina wnet się powiększy.

W tej sprawie jesteśmy razem

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego w gliwickiej katedrze Mszy św. w intencji rodzin przewodniczył bp Jan Kopiec. – Przeżywamy to święto, skupiając naszą uwagę i troskę na podstawowej komórce społecznej, w której każdy z nas przychodzi na świat i zdobywa pierwsze, najważniejsze doświadczenia. Zapraszam do gorącej modlitwy w tej sprawie, która jest dzisiaj jedną z najbardziej fundamentalnych i, nie ma co ukrywać, również najbardziej zagrożonych – powiedział na rozpoczęcie modlitwy. MŚR to okazja też do tego, żeby przyjrzeć się kondycji rodziny. – Celem tego święta jest refleksja na ten temat nie tylko z religijnego punktu widzenia, ale też głęboki ogląd życia społecznego, życia na płaszczyźnie ustrojowej, politycznej i ekonomicznej – zauważył biskup gliwicki. – Przez wieki wydawało się, że nie ma nic bardziej stabilnego niż rodzina; bardziej odpowiadającego wszystkim opcjom politycznym, społecznym, filozoficznym i światopoglądowym. Okazuje się jednak, że człowiek wynaturzony będzie „kombinował” także przy rodzinie. I skutki tego są widoczne. Z ogromnym bólem i wstydem zauważamy, że także społeczności chrześcijańskie, odwołujące się do Chrystusa i zasad chrześcijańskich, przykładają do tego rękę – stwierdził. Przypomniał, że stojąca w centrum tej refleksji rodzina jest „wartością nie do zastąpienia”. – Rodzina to nie jest tylko sentyment, ale bardzo konkretne dzieło wychowania człowieka dojrzałego. Czujmy się odpowiedzialni za kształt naszych rodzin, bo stawka jest bardzo duża. Zniszczyć można bardzo szybko, odbudować bardzo trudno – powiedział. W kontekście MŚR podkreślił, że rodzina jest wspólnym zainteresowaniem zarówno Kościoła, jak i samorządów lokalnych. – To jedna z nielicznych spraw, gdzie jesteśmy bardzo razem – zaznaczył bp Kopiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama