Nowy numer 31/2021 Archiwum

"Taki czas, że więcej korzyści widać z postawy ateizmu"

Biskupi niemieccy zapytali polskich, czy w naszym kraju również zamykane są świątynie. O tym problemie mówił bp Jan Kopiec w rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego.

- Od 118 lat, 16 maja każdego roku, parafianie dziękują za dar przekazania tego domu wzniesionego ludzkimi rękoma na służbę Bogu - mówił bp Jan Kopiec w czasie wieczornej Mszy Świętej w gliwickiej katedrze w rocznicę poświęcenia kościoła.

- Ten dom powstał dla nas, dla naszego dobra, byśmy tutaj słuchali Bożego słowa i tutaj czerpali łaskę, a jednocześnie tutaj budowali swoją tożsamość i przynależność do świętego Kościoła - dodał.

Neogotycka świątynia została wybudowana w latach 1896-1900 jako kościół filialny parafii Wszystkich Świętych. Konsekracji kościoła dokonał biskup wrocławski kard. Georg (Jerzy) Kopp.

W 1908 r. została erygowana parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a w 1992 r., wraz z utworzeniem diecezji gliwickiej, kościół został podniesiony do godności katedry.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że człowiek potrzebuje do życia i rozwoju przestrzeni, która bardzo wyraźnie okazywałaby mu chęci, jakie Pan ma w stosunku do ludzi, pragnąc zbawienia każdego z nas - podkreślił bp Kopiec.

- To szczególny znak tej bliskości, której nie da się wypowiedzieć zwykłymi, ludzkimi słowami. Tego trzeba dotknąć, to trzeba przeżyć i w swoim sercu sobie przyswoić: miejsce przymierza człowieka z Bogiem - zaznaczył.

Bp Jan Kopiec przytoczył też jedną z rozmów, jaka miała miejsce na zakończonym wcześniej tego samego dnia spotkaniu grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Niemieccy biskupi pytali polskich, czy w naszym kraju również zamykane są kościoły z powodu braku wiernych.

- Mówimy z pewną dumą, że u nas takich przypadków nie ma. Natomiast oni mówią, że najbardziej męczy ich to, że Kościół niemiecki, który rozwijał się od wczesnego średniowiecza i tyle dał całemu Kościołowi, dzisiaj zmaga się z zamykaniem świątyń, odchodzeniem wiernych i zanikiem odniesienia do obecności Boga - relacjonował.

- Nie ukrywam, że to jest kwestia, z którą będziemy mieli ustawicznie do czynienia, bo jeśli nie nastąpi jakiś wstrząs w naszych - także katolickich - umysłach i odczuciach, to możemy dojść do rozumowania, że wszystko jest możliwe, na wszystko musimy się zgodzić i nie warto iść pod prąd. Taki dzisiaj czas, że więcej korzyści widać z postawy ateizmu, niewiary i dystansu do Kościoła, zamiast przejmować się przymierzem z Bogiem. To smutne - skwitował biskup.

Na zakończenie Mszy św. bp Kopiec wzywał wiernych do bronienia "dobrego imienia i dobrego porządku w tym kościele" oraz zachęcał, by być dumnym i cenić sobie świątynię, która 118 lat temu została oddana na służbę Bogu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama