Nowy numer 30/2021 Archiwum

O polityce - pokonferencyjna publikacja

Czy polityka ma związek z etyką? Nad tym zagadnieniem zastanawiali się uczestnicy ostatniego Sympozjum Tarnogórskiego.

Właśnie ukazała się publikacja zawierająca wystąpienia prelegentów XVI Sympozjum Tarnogórskiego, które odbyło się jesienią ub.r. Tym razem podejmowano temat „Polityka: od Niccolo Machiavellego do Jana Pawła II” - z różnej perspektywy, z punktu widzenia teologii, filozofii, socjologii, historii i etyki.

„Czy rację mają ci, którzy uważają za Niccolo Machiavellim, że 'cel uświęca środki', a polityka jest dziedziną amoralną, czy też prawdzie i naturze człowieka odpowiada pojmowanie polityki jako etyki społecznej, jako roztropnej realizacji dobra wspólnego, w duchu czego nauczali Arystoteles, Tomasz z Akwinu, Feliks Koneczny, Mieczysław A. Krąpiec i Jan Paweł II?” - zastanawia się Stanisław Kowolik, inicjator Sympozjum Tarnogórskiego, we wstępie do publikacji.

Znalazły się w niej wystąpienia wszystkich uczestników październikowego spotkania, a w ostatniej edycji sympozjum byli nimi: bp dr Adam Wodarczyk, prof. Zbigniew Stawrowski z UKSW, prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN, dr hab. Zbigniew Pańpuch z KUL i dr hab. Zbigniew Zagała z UŚ. Dołączone zostały również artykuły prof. Wojciecha Świątkiewicza z UŚ i ks. dr. Pawła Tarasiewicza z WSD diecezji ełckiej, którzy nie mogli wziąć udziału w obradach.

W publikacji zamieszczona została również treść homilii bp. Jana Kopca, który przewodniczył Mszy św. inaugurującej obrady sympozjum i objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama