Przedstawiciele władz miasta i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej odebrali dokument na Zamku Królewskim w Warszawie.
Szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Marek Kandzia mówił dziennikarzom, że uroczystość to ukoronowanie wielu lat ciężkiej pracy Stowarzyszenia i dobrej współpracy z magistratem oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa. - 9 lipca ubiegłego roku odtańczyliśmy na naszym rynku taniec radości. Teraz, gdy mamy już oficjalny certyfikat UNESCO, możemy to zrobić po raz kolejny - żartował szef SMZT.
Oczy całego świata zwróciły się ku Tarnowskim Górom 9 lipca 2017 r. podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, który obradował w Krakowie.
Oprócz Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w rodzinie najważniejszych zabytków świata znalazło się ponad 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice. Pod względem historycznym i technicznym tworzą one jedną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.