Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ciągle jesteśmy w oczekiwaniu

- Pan zmartwychwstał! To do Niego należy zwycięstwo. Błogosławiony ten człowiek, który w Chrystusa uwierzy, bo dla niego zabłyśnie światło - mówił bp Jan Kopiec podczas Wigilii Paschalnej w katedrze.

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej trzy dorosłe osoby przyjęły sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego. Katechumeni z rąk bp. Jana Kopca otrzymali chrzest, bierzmowanie i Komunię Świętą.

Bogata w symbolikę wielkosobotnia liturgia składa się z czterech części - liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej. A kończy ją procesja rezurekcyjna ogłaszająca światu, że Chrystus zmartwychwstał.

- Nie mamy świadectwa, o której dokładnie porze dokonało się to wielkie wydarzenie dla całego świata - powiedział w homilii biskup gliwicki. - Pierwsi chrześcijanie całą noc przed Zmartwychwstaniem poświęcali na czuwanie. Słuchali Bożego Słowa, wspominając wszystkie wydarzenia, w których Pan Bóg dawał człowiekowi znaki, że jest z nim.

Ciągle jesteśmy w oczekiwaniu   Katechumeni, którzy podczas liturgii Wigilii Paschalnej przyjęli chrzest Mira Fiutak /Foto Gość - Dzisiaj, mimo dwóch tysięcy lat które minęły, ciągle jesteśmy w oczekiwaniu. Bo ziemia wcale nie jest jeszcze ojczyzną wszystkich ludzi, a my wcale nie jesteśmy jedną rodziną. Trzeba nam więc czuwania, trzeba głębokiego przejęcia się tym wszystkim, co Pan dla nas czyni. W tę właśnie noc czuwania, Kościół przypomina również prawdę, że trzeba dbać o to, by było komu przekazywać tę radosną wiadomość - zauważył bp Kopiec.

Przypomniał, że właśnie w tę noc od początku przyjmowano do wspólnoty Kościoła przez udzielanie sakramentu chrztu świętego. - Modlono się też, by Duch Święty przybywał i umacniał, tych którzy uwierzyli w Chrystusa. By dzięki Jego sile i przyjmując ciało Chrystusa, mogli iść dalej. Czy może być większa radość? - pytał biskup gliwicki.

Ciągle jesteśmy w oczekiwaniu   Modlitwa przy Bożym grobie przed rozpoczęciem procesji rezurekcyjnej Mira Fiutak /Foto Gość Proboszcz parafii katedralnej ks. Bernard Plucik przypomniał prośbę papieża Franciszka wypowiedzianą w medytacji kończącej wielkopiątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Prosząc o skruchę wypływającą ze wstydu, ojciec święty powiedział: „wybraliśmy Barabasza, a nie Ciebie, władzę, a nie Ciebie, pozory, a nie Ciebie, bożka-pieniądza, a nie Ciebie, światowość, a nie wieczność”.

- My zgromadzeni dzisiaj na tej liturgii Wigilii Paschalnej chcemy podnieść wzrok. Podnieść wzrok z nadzieją na zwycięstwo. Twoje zmartwychwstanie jest nadzieją na nasze zmartwychwstanie - dodał proboszcz katedry, składając życzenia wszystkim obecnym na uroczystości.

Liturgię Wigilii Paschalnej zakończyła procesja rezurekcyjna i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. A na koniec zabrzmiało „Alleluja” Haendela w wykonaniu chóru katedralnego pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy