- Każdy tęskni za życiem pięknym, szlachetnym. To umacniajmy w sobie - mówił w Niedzielę Palmową do młodzieży w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec.
W Niedzielę Palmową młodzież z różnych stron diecezji spotkała się na wspólnej modlitwie w katedrze z biskupami i duszpasterzami z okazji 33. Światowego Dnia Młodzieży, przeżywanego w łączności z papieżem Franciszkiem. Obchody w Gliwicach rozpoczęły się w kościele Wszystkich Świętych, gdzie podczas nabożeństwa ks. proboszcz Bernard Frank poświęcił palmy, z którymi młodzież przeszła później w procesji do katedry.
Eucharystii w katedrze przewodniczyli biskup gliwicki Jan Kopiec razem z biskupem pomocniczym Andrzejem Iwaneckim oraz biskupami seniorami Janem Wieczorkiem i Gerardem Kuszem.
Diakonia muzyczna Ruchu Światło-Życie przygotowała śpiewy podczas liturgii Klaudia Cwołek /Foto Gość – Każdy tęskni za życiem pięknym, szlachetnym. To umacniajmy w sobie. Nie dajmy się ponieść fali, która ściąga w dół, która zupełnie niekiedy jakby paraliżuje nasze dobre chęci – mówił we wstępie do Eucharystii bp Jan Kopiec. W homilii nawiązał do uroczyście odczytanej Ewangelii, opisującej Mękę Pańską. – Niełatwo słuchać tego splotu bardzo wielu ludzkich cech, zderzonych z Bożą miłością – mówił. – W tych słowach, które słyszeliśmy, wychodzi cała ludzka egzystencja – od wielkiego zachwytu jeszcze na początku, przez ludzką małość, przez zdrady, przez fałszywe wyobrażenia, przez oszustwa, przez trwogę i tchórzostwo aż do morderstwa, które zupełnie jakby bez najmniejszego odczucia wykonali odpowiedni ludzie. W tym wszystkim, staramy się, oczywiście, znaleźć nasze miejsce.
Bp Kopiec zwrócił uwagę szczególnie na Piotra Apostoła, człowieka dobrego, pełnego zachwytu dla swojego Mistrza, a równocześnie nie zdającego egzaminu i zapierającego się Jezusa, który jednak zapłakał po swojej zdradzie.
– Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa ma prowadzić każdego z nas do stworzenia w nas nowego człowieka, widzącego więcej niż zwykły ziemski los, który każdy nosi w sobie. Spotkanie z Chrystusem, zwłaszcza w tym najważniejszym, najtrudniejszym, najbardziej wymagającym momencie, ma w nas stworzyć nowego ducha, nowe spojrzenie na to, kim jesteśmy i do czego jesteśmy przeznaczeni. A przeznaczeni jesteśmy wszyscy, bez wyjątku, do wiecznego szczęścia przy Chrystusie. Stworzeni jesteśmy i powołani, by życie na tej ziemi uczynić owocnym – podkreślił bp Jan Kopiec.
Podziękowania młodzieży dla biskupów Klaudia Cwołek /Foto Gość Po Mszy chętni mogli włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, która polega na zobowiązaniu do codziennej modlitwy przez 9 miesięcy za dziecko zagrożone aborcją. Modlitwie zawierzenia przewodniczył bp Andrzej Iwanecki.
Ostatnim punktem spotkania młodzieży był film pro life, wyświetlany w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.