Nowy numer 41/2019 Archiwum

Pułapka!

– Bałwochwalstwo nie dotyczy fałszywych kultów pogańskich, lecz pozostaje stałą pokusą wiary – mówił do studentów ks. prof. Jan Kochel.

Trzydniowe rekolekcje akademickie „O bałwochwalstwach”, od 12 do 14 marca, poprowadził w gliwickiej katedrze ks. prof. Jan Kochel, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Nauki opierały się na cyklu jego katechez wielkopostnych zawartych w Szkole Słowa Bożego. W ostatni, środowy wieczór rekolekcjonista skupił się na bałwochwalstwie bezwstydu. Ks. prof. Kochel mówił m.in. o pornografii, złym dotyku i coraz powszechniejszym molestowaniu dzieci i młodzieży nie tylko przez dorosłych, ale także przez rówieśników.

– W jednym miejscu Nowego Testamentu pożądliwość powiązana jest z działaniem diabła – zwracał uwagę. Jak zaznaczył, „ewangeliczna przestroga mówi o największym upadku – zgorszeniu tych małych, niewinnych, czystych, bezbronnych”. – Wszyscy synoptycy – święci Mateusz, Marek i Łukasz – są zgodni: to najcięższy grzech, z którym wiąże się metafora kamienia młyńskiego, uwiązanego u szyi i wrzuconego do morza – mówił. Wyjaśnił jednak, że „nie chodzi ani o zły przykład, ani o oburzający fakt, lecz o pewną pułapkę zastawioną na drodze innego człowieka, często niewinnego, i powodującą jego upadek”.

Wspominając zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza, rekolekcjonista przytoczył jego słowa, które padły w jednej z rozmów, że „skutki złego dotyku uleczymy dobrym dotykiem”.

Na koniec ks. prof. Kochel przypomniał, że „bałwochwalstwo nie dotyczy fałszywych kultów pogańskich, ale pozostaje stałą pokusą wiary”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL