Nowy numer 42/2019 Archiwum

Potężny grant dla naukowca z Politechniki Śląskiej

Dr hab. inż. Przemysław Data otrzymał 2 mln zł na badania nad nowymi energooszczędnymi źródłami światła.

Naukowiec z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach został laureatem grantu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach czwartego konkursu w programie First Team, którego celem jest wspieranie młodych doktorów w tworzeniu pierwszych zespołów badawczych.

Jest jedną z 11 osób wyłonionych spośród 78 kandydatów, którzy otrzymają dofinansowanie na swoje projekty badawcze. W tym przypadku to "Nowe, wysokowydajne emitery TADF i RTP do organicznych diod elektroluminescencyjnych".

Projekt naukowca z Politechniki Śląskiej dotyczy badań nad nowymi energooszczędnymi źródłami światła, zmniejszającymi emisję dwutlenku węgla. Do tej pory udało mu się wyprodukować kilka bardzo wydajnych urządzeń OLED opartych na tej technologii.

Rezultaty tych prac mogą umożliwić m.in. produkcję tańszych ekranów OLED przeznaczonych do smartfonów i tabletów, a także dostęp do taniego i niedrogiego oświetlenia. Nagrodzony projekt podejmuje tematykę znajdującą się w obszarze polskich priorytetowych kierunków badawczych i technologicznych.

W programie First Team Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera naukowców na jednym z najbardziej kluczowych etapów ich kariery, kiedy rozpoczynają oni budowanie swojej samodzielności naukowej. Łączna kwota dofinansowania wyniosła w tym roku 21,6 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL