To bajki edukacyjne do słuchania. Czasem autorzy wykonują je na żywo w formie multimedialnej i wciągają do wspólnej zabawy młodych widzów.
Po wydaniu w ubiegłym roku pierwszej części przygód „Kucyka Belamina” właśnie kończą pracę nad drugą, zatytułowaną „Zawody”. Autorką tekstów i ilustracji jest Agata Przewieźli, a muzykę komponuje i wykonuje Michał Głąb. Autorzy pomyśleli o zapomnianej trochę formie słuchowiska, żeby dać dzieciom przyzwyczajonym przede wszystkim do obrazu więcej przestrzeni dla wyobraźni. W pierwszej części opowiedzieli o przyjaźni między małą dziewczynką a kucykiem. W drugiej pojawia się postać instruktorki, która staje się dla dzieci przewodnikiem po mało znanym im świecie jeździeckim. – Głównym zamysłem jest nie tylko pokazanie wartości rodzinnych, takich jak miłość czy przyjaźń, ale też jeździectwa jako formy spędzania wolnego czasu i sportu. Chcieliśmy przy tej okazji dać dzieciom taki mały samouczek jeździecki. Pokazać, jak należy obchodzić się z koniem, jak się nim zajmować – wyjaśnia Michał Głąb.
Jedna z piosenek zawiera wszystkie trudne i mało znane nazwy związane z uprzężą konia czy strojem jeźdźca. Kiedy prezentują bajkę na żywo, jak np. podczas ostatnich Gwarków Tarnogórskich, Agata Przewieźli, która wciela się w postać głównej bohaterki Emilki, występuje w stroju jeździeckim. A w zapamiętywaniu przez młodych widzów nowych słów pomagają pokazywane elementy uprzęży i narzędzia do pielęgnacji koni. Muzyka buduje nastrój i ilustruje treść bajki. W drugiej części można usłyszeć dźwięki hiszpańskie, bałkańskie i trochę jazzowych rytmów. Autor kompozycji dba też o to, żeby linia melodyczna była prosta, łatwa do zaśpiewania przez dzieci.
Do płyt dołączona jest książeczka z tekstami piosenek i kolorowanka. – Wchodzimy do studia i sami stajemy się znowu dziećmi. Bo musimy trochę wczuć się w rolę dziecka, które będzie słuchało tych opowiadań – mówi Michał Głąb. Twórcy słuchowiska sami użyczają głosu wszystkim postaciom bajki. Druga część będzie gotowa na początku kwietnia. Z przedstawieniem na żywo artyści odwiedzają szkoły i inne zainteresowane placówki.
Płyta z bajką (MP3 lub CD) dostępna jest na: www.bajkiagatki.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się