Nowy numer 29/2021 Archiwum

Już w Chrystusie

– Pozwalał, aby inni zanurzyli się w paschalną tajemnicę Zbawiciela – wspominał zmarłego kapłana prowincjał polskich ojców kamilianów.

Rodzina, kamilianie z różnych wspólnot, księża diecezjalni, siostry zakonne i wielu świeckich wiernych 8 lutego pożegnało o. Zdzisława Szymańskiego MI. Msza żałobna w jego intencji została odprawiona w kościele św. Józefa Robotnika w Taciszowie. W homilii o. Mirosław Szwajnoch MI, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Posługujących Chorym, wielokrotnie powtarzał słowa, jakie ojciec Szymański umieścił na swoim obrazku prymicyjnym: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”. – To motto pozwalało mu faktycznie mocno trwać przy Chrystusie i pewnie kroczyć drogami zbawienia – przekonywał prowincjał. Ojciec Szwajnoch wspominał, że jako 10-letni chłopiec otrzymał prymicyjny obrazek o. Szymańskiego. Wówczas zastanawiał się, jakim będzie opiekunem ministrantów w kamiliańskiej parafii w Tarnowskich Górach, do której został skierowany po święceniach. – Wkrótce życie pokazało, jakim wspaniałym człowiekiem był o. Zdzisław – mówił kapłan, wymieniając jego ciepło i dobroduszność, a także zaufanie, jakim wierni obdarzali zmarłego kamilianina w konfesjonale.

– Ojciec Zdzisław żył swoim powołaniem i mottem współbractwa. Pozwalał, aby inni również zanurzyli się w paschalną tajemnicę Zbawiciela: przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. To zdanie odsłania dziś sens tajemnicy nieba – zauważył o. Szwajnoch. Przed końcem Eucharystii został odczytany list z podziękowaniami od Andrzeja Kurka, przewodniczącego rady powiatu gliwickiego. Wspominał w nim m.in. niezwykłą przyjaźń w ostatnich latach życia o. Szymańskiego z egipskim rehabilitantem, muzułmaninem, który mimo niekorzystnych rokowań diagnostów pomógł wrócić zakonnikowi do względnej sprawności.

Ojciec Zdzisław Szymański MI zmarł po ciężkiej chorobie 4 lutego w szpitalu powiatowym w Tarnowskich Górach. Pracował w kamiliańskich parafiach w Taciszowie, Tarnowskich Górach, Białej i Zabrzu, gdzie przez trzy kadencje był przełożonym domu zakonnego i dyrektorem Domu Pomocy Społecznej. Takie same funkcje pełnił później także w Wiśniczach. Został pochowany na cmentarzu w Taciszowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama