GN 41/2019 Archiwum

Dziesięć sobotnich spotkań

Do 15 lutego można zapisywać się na kurs dla psałterzystów. Zajęcia przeznaczone są dla osób od 13. roku życia, które chcą pełnić taką posługę w Kościele.

– Psalm responsoryjny powinien być wykonywany jako część liturgii słowa od ambony, dlatego ważne jest, żeby robiły to odpowiednio do tego przygotowane osoby. Stąd też jest potrzeba, żeby kształcić psałterzystów, którzy będą poprawnie pod względem tekstowym i muzycznym wykonywali psalm z tego miejsca, a nie -  jak jest najczęściej w parafiach – że śpiewa go organista z chóru. Dlatego proponujemy taką formę kursu – mówi ks. Adam Kozak, referent diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej.

Kandydaci na psałterzystów muszą wykazać się podstawowymi umiejętnościami muzycznymi: dobrym słuchem, możliwym do kształcenia głosem i pamięcią muzyczną, a także dobrą dykcją. Oczekuje się od nich także takich cech, jak pobożność, sumienność i odpowiedzialność.

Program kursu obejmuje zajęcia teoretyczne, dotyczące najważniejszych zagadnień liturgicznych, i praktyczne z emisji głosu oraz zasad poprawnego wykonywania śpiewu międzylekcyjnego.

Kurs będzie się odbywał w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach w soboty, począwszy od 17 lutego, w godzinach od 10.00 do 13.00. Terminy spotkań: 17 i 24 lutego, 3, 10, 24 marca, 7, 14, 21 i 28 kwietnia oraz 12 maja – egzamin końcowy. Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł. Zgłoszenia przyjmuje referat ds. muzyki kościelnej kurii diecezjalnej, e-mail: a_kozak@kuria.gliwice.pl, najpóźniej do 15 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL