Nowy numer 3/2021 Archiwum

Lectio divina z Miłosiernym Samarytaninem

Ks. Rafał Ziajka, salwatorianin z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, będzie prowadził rekolekcje w Reptach Śląskich.

Rekolekcje przeżywane w duchu lectio divina, w klimacie modlitwy słowem Bożym, organizowane są przez diecezjalne duszpasterstwo nauczycieli i wychowawców, ale mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani tematem

– Rozważać będziemy przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Z niej zaczerpnięty jest temat rekolekcji: „Miej o nim staranie…, a oddam tobie…”. To słowa, które mocno kojarzą mi się z pracą nauczycieli, katechetów i wychowawców – mówi ks. Rafał Ziajka SDS. Jest on jednym z pięciu salwatorianów tworzących ekipę Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, którzy jako swoją misję przyjęli pielęgnowanie zażyłej więzi ze słowem Bożym, czerpiąc z wielowiekowej tradycji lectio divina. – Bardzo lubię określenie, że lectio divina to „sztuka tworzenia od wewnątrz”. W swoim życiu słyszymy słowa: kocham, lubię, podziwiam, jestem z ciebie dumny, które zapadając w pamięć, dodają zapału, energii i wiary w siebie. Ale słyszymy też wiele innych, które działają zupełnie odwrotnie.

– Modlitwa słowem Bożym jest pozwalaniem Bogu, aby to Jego słowa zapadały w pamięć i serce. Aby Jego słowa tworzyły nas od wewnątrz – wyjaśnia ks. Ziajka. – Nie jest to droga zarezerwowana dla niektórych. To raczej ciągłe uczenie się, jak słuchać i otwierać się na spotkanie z Chrystusem. Bardzo się cieszę, że kilka kroków na tej drodze będę mógł uczynić wspólnie z uczestnikami rekolekcji.

Odbędą się one od 16 do 18 lutego w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach-Reptach Śląskich. W programie przewidziane są także projekcje filmów dotyczące lectio divina. Możliwe są różne formy udziału - z noclegiem lub bez. Rozpoczęcie  w piątek o 17.15, zakończenie w niedzielę obiadem.

Zgłoszenia i informacje: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, tel. 32 230 71 42; e-mail: a_spalek@kuria.gliwice.pl.

Ks. Rafał Ziajka SDS święcenia kapłańskie przyjął w 2000 roku. Później odbył studia z zakresu katechetyki i duszpasterstwa młodzieży na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Pełnił posługę w Salwatoriańskim Ośrodku Powołań, Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej oraz sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville w Indiana w USA. Od października 2015 roku jest duszpasterzem Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Rekolekcje w Reptach Śląskich to kolejna obecność przedstawiciela CFD z Krakowa w naszej diecezji. We wrześniu 2016 roku gościli w Gliwicach ks. Krzysztof Wons SDS i ks. Joachim Stencel SDS. Relacja z tego spotkania TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama