GN 41/2019 Archiwum

Boga mamy na wyciągnięcie ręki

Wspólna modlitwa katolików i luteran w Bytomiu na rozpoczęcie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Niedzielne nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy pl. Klasztornym w Bytomiu otwarło na terenie diecezji gliwickiej wydarzenia związane z Tygodniem Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który - choć w kalendarzu rozpoczyna się dopiero 18 stycznia - zwyczajowo obchodzony jest w okresie pomiędzy dwiema najbliższymi niedzielami.

Nabożeństwo poprowadził proboszcz tamtejszej parafii - pastor ks. Sebastian Mendrok. Po odczytaniu słowa Bożego kazanie wygłosił ks. Dariusz Grzeszczak, proboszcz katolickiej parafii Świętej Trójcy w Bytomiu. W homilii nawiązał do tematu pierwszego dnia ekumenicznego tygodnia: "Będziesz miłował przybysza, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej", który pokrywa się z Dniem Modlitwy za Migrantów i Uchodźców w Kościele katolickim.

Kapłan przypomniał, że rozważania do niego przygotowali chrześcijanie z Karaibów, które "nam mogą kojarzyć się z wakacyjnym klimatem, ale te wspólnoty są naznaczone wielkim cierpieniem spowodowanym ich przeszłością - niewolnictwem, kolonializmem, wyzyskiem i pogardą dla człowieka, nierównym traktowaniem ludzi ze względu na przeróżne aspekty".

Ks. Grzeszczak podał przykład św. Brata Alberta i jego działalności charytatywnej w Krakowie. Zwrócił uwagę, że zakonnik sam zamieszkał w ogrzewalni i noclegowni wśród ubogich i bezdomnych, bo uważał, że skuteczna pomoc przychodzi tylko od wewnątrz. - Niedawno przeżywaliśmy Boże Narodzenie, a w śpiewanych przez nas pieśniach ciągle wybrzmiewa echo tej teologii wcielenia Syna Bożego. Bóg stał się człowiekiem, jednym z nas, żeby podzielić nasz ludzki los - tłumaczył.

- W Ewangelii słyszymy o takiej chwili, kiedy będziemy poddani ostatecznej konfrontacji. Nie będzie wtedy pytań o to, ile godzin spędziłeś w kościele, ile razy przeczytałeś Pismo Święte i jak bardzo byłeś w stanie zagłębić się w jego treść ani ile modłów odprawiłeś i ile wysłuchałeś pięknych kazań. Tam będzie tylko jedno pytanie i jedno kryterium szczęśliwej wieczności: miłość miłosierna, a więc ta w wydaniu Chrystusowym. Wówczas okaże się, że przez całe życie Boga mieliśmy na wyciągnięcie ręki i nieskończenie wiele okazji, by tego Boga uczcić - mówił w kazaniu, nawiązując do fragmentu Ewangelii o uczynkach miłosierdzia.

W kolejną niedzielę odbędą się nabożeństwa ekumeniczne w Bytomiu, Gliwicach i Zabrzu. Ich plan znajdziesz TUTAJ.

Boga mamy na wyciągnięcie ręki   Kazanie w czasie nabożeństwa ekumenicznego wygłosił ks. Dariusz Grzeszczak Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL