Nowy numer 41/2019 Archiwum

Duży może więcej

- Wspólny bilet i darmowe przejazdy dla młodzieży w GZM już się udało wprowadzić. Teraz chcemy, żeby jak najszybciej był metropolitalny rower - mówił w Radiu eM Kazimierz Karolczak.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM   Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM
Józef Wolny /Foto Gość
– „Duży może więcej” – mówił w „Rozmowie poranka” Radia eM o nowej metropolii przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jako dowód wskazał na fakt, że o ile wcześniej KZK GOP pozyskał dofinansowanie w wysokości 60 proc. kosztów na zakup 60 autobusów elektrycznych, o tyle GZM-owi udało się uzyskać z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie do zakupu 300 autobusów, i to na poziomie 85 proc. kosztów. Do tego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska jest gotów udzielić pożyczki na pozostałe 15 proc. z możliwością jej umorzenia.

Kazimierz Karolczak obiecał szybkie prace nad ujednoliceniem systemu rowerów miejskich w metropolii, tak żeby można było rowery wypożyczać w jednym mieście, a oddawać w innym. Zaznaczył przy tym, że istnieją systemy, w których rowerów nie trzeba dokować w konkretnych punktach miasta, a można je pozostawiać w dowolnym miejscu.

Przewodniczący GZM zapowiedział też dalszy rozwój Śląskiej Karty Usług Publicznych. Zaznaczył przy tym, że o ile obecnie dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą jeździć za darmo środkami komunikacji publicznej na podstawie legitymacji szkolnej, o tyle władze GZM chciałyby, żeby także najmłodsi pasażerowie byli zarejestrowani w systemie ŚKUP, co jest potrzebne dla prawidłowej oceny liczby podróżnych, a zatem i rozliczeń między gminami.

Rozmowa z Kazimierzem Karolczakiem:

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL