Nowy numer 41/2019 Archiwum

Z wizytą u misjonarza

Biskup Jan Kopiec odwiedził przed Świętami biskupa Eugeniusza Juretzko OMI, emerytowanego biskupa diecezji Yokadouma w Kamerunie.

W ramach przedświątecznych spotkań biskup Kopiec odwiedził w piątek przebywającego na terenie diecezji gliwickiej biskupa Eugeniusza Juretzko OMI.

Biskup Juretzko jest wieloletnim misjonarzem i emerytowanym biskupem diecezji Yokadouma w Kamerunie. Od kilku tygodni ze względu na stan zdrowia przebywa w klasztorze ojców oblatów w Lublińcu.

Biskup gliwicki, składając przyjacielską wizytę współbratu w biskupstwie, chciał wyrazić uznanie dla jego pracy misyjnej. W czasie spotkania biskup Juretzko podzielił się swoimi doświadczeniami pracy misyjnej w Kamerunie, a także opowiedział, jak to się stało, że trafił na misje do kraju, do którego nigdy nie planował wyjechać.

Jedynie przypadek i nagła potrzeba misyjna sprawiły, że 47 lat temu, ówczesny przełożony zapytał jego i kilku innych ojców o chęć wyjazdu na misję do Kamerunu, gdzie pilnie byli potrzebni misjonarze. Dzisiaj biskup senior opisuje swoja prace na misjach oraz późniejszą posługę biskupią, jako dzieło opatrznościowe.

Biskup Eugeniusz Juretzko OMI, który w Święta Bożego Narodzenia skończy 78 lat, pochodzi z Radzionkowa. Wstąpił do Zgromadzenia Ojców Oblatów Marii Niepokalanej, w którym w 1964 roku przyjął święcenia kapłańskie. Wyjechał do pracy w Kamerunie, gdzie dał się poznać jako gorliwy misjonarz, co zaowocowało powierzeniem mu opieki duszpasterskiej nad utworzoną w 1991 roku diecezją Yokadouma, jako jej pierwszemu biskupowi.

W kwietniu tego roku biskup Juretzko przeszedł na emeryturę i po powrocie do Polski zamieszkał w klasztorze w Lublińcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL