Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Krew Aczoli

Krzysztof Błażyca, dziennikarz "Gościa Niedzielnego", opowie w Gliwicach, jak wygląda życie 10 lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy.

"Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy" - wywiad
Fundacja Razem dla Afryki
"Najbardziej przerażającą częścią rytuału było użycie czaszki dziecka, które próbowało ucieczki. Następnie ciała nacierano mieszanką masła z orzechów moo yaa z kolorową ziemią paala. Tak namaszczony stawał się dzieckiem żołnierzem Bożej Armii Oporu...".

To jeden z najbardziej przerażających fragmentów książki Krzysztofa Błażycy pt. "Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy". Autor zebrał w niej wstrząsające wspomnienia świadków i uczestników jednej z najbardziej przerażających wojen, jaka miała miejsce w kraju określanym "Perłą Afryki".

Jak dziesięć lat po koszmarze wygląda życie na północy Ugandy, naznaczonej rebelią, rozpętaną przez samozwańczego proroka Josepha Kony'ego w imię... Dziesięciu Przykazań?

"Kony kazał pojmać tysiące osób i zabić ich w ciągu dwóch dni. Byliśmy psychicznie umęczeni. Wiesz, to strzelanie w głowę, albo przy użyciu pangi, aby uszkodzić mózg... Do dziś ludzie boją się być razem z nami. Widząc nas, mówią tylko: Kony. Kony..." - ten kolejny fragment to krótka odpowiedź na powyższe pytanie, a zarazem obraz przedstawiający okrucieństwo tamtych wydarzeń.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Błażycą odbędzie się w czwartek, 14 grudnia o 18.00, w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Banacha 3).


Krzysztof Błażyca - dziennikarz, podróżnik, współtwórca Fundacji Razem dla Afryki, związany z Solidarity For Rural Development Organisation (Uganda). Członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor wystaw fotograficznych, artykułów poświęconych Afryce, oraz książek: "Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (Pelplin 2015), "Krew Aczoli. Dziesięć lat pio zapomnianej wojnie w Ugandzie" (Pelplin 2017), za którą otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii "Książka podróżnicza roku".

Krew Aczoli   Materiały organizatora

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy