GN 41/2019 Archiwum

Trzecia sesja synodu zakończona

Przedstawiono dokument o duchowieństwie i przegłosowano dokument o liturgii.

Mszą św. w katedrze gliwickiej pod przewodnictwem bp. Jana Kopca rozpoczęło się dziś III zebranie plenarne synodu diecezjalnego. Obrady prowadził wikariusz generalny ks. Marcin Królik, obecny cały czas był także biskup nominat Andrzej Iwanecki.

Podczas obrad zajmowano się dziś dwoma dokumentami - o liturgii i muzyce kościelnej oraz o duchowieństwie.

Pierwszy dokument, który prezentowany był na poprzedniej sesji, i do którego zgłoszono poprawki, został przyjęty w głosowaniu. Dokument o duchowieństwie przedstawił ks. dr Grzegorz Ciuła, wicerektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, przewodniczący synodalnej komisji ds. duchowieństwa. Po dzisiejszej prezentacji i poprawkach, ma być głosowany na kolejnej sesji w lutym.

Trzecia sesja synodu zakończona   Ks. dr Grzegorz Ciuła, wicerektor WMSD w Opolu i przewodniczący synodalnej komisji ds. duchowieństwa. Klaudia Cwołek /Foto Gość

- Dyskutowano głównie, jak powinna wyglądać emerytura księdza proboszcza i gdzie powinien zamieszkiwać. Zgłoszono pięć różnych wniosków i nie wiemy, co zostanie przyjęte przez większość. Proponowane rozwiązania są bardzo skrajne - mówi ks. dr Robert Urbańczyk, sekretarz synodu.

W dokumencie jest propozycja, żeby proboszcz po przejściu na emeryturę nie zamieszkiwał na terenie plebanii. Niektórzy sugerują, żeby jednak zamieszkiwał, a inni, żeby nie zamieszkiwał nie tylko na plebanii, ale w ogóle na terenie parafii. Wynika to z różnych doświadczeń i jest problemem do rozwiązania.

W drugiej części do obrad dołączył biskup gliwicki Jan Kopiec, który wcześniej spotkał się z szafarzami Komunii św. i sprawował Eucharystię podczas ich adwentowego skupienia w Tarnowskich Górach. Na zakończenie podzielił się swoimi uwagami i podziękował uczestnikom synodu.

Do tej pory odbyły się trzy zebrania plenarne synodu diecezjalnego. W głosowaniach przyjęto dokument o misjach (na I sesji), dokument o kulturze i sztuce sakralnej (na II sesji), o liturgii i muzyce kościelnej (na III sesji).

Na ponowne przedstawienie i głosowanie czeka dokument o rodzinie (prezentowany na I sesji) oraz dokument o duchowieństwie (prezentowany na III sesji). Od tego rozpocznie się następna, lutowa sesja.

W planie kolejnego posiedzenia jest także prezentacja i głosowanie krótkiego dokumentu o życiu zakonnym i - jeśli czasu starczy - dokumentu o katechezie.

Trzecia sesja synodu zakończona   Obrady III zebrania plenarnego synodu. Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL