Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zawłaszczona Barbórka

To święto na wskroś religijne. Komuniści chcieli je przemianować na Dzień Górnika, ale górnicy na to nie pozwolili.

Kiedy po raz pierwszy użyto nazwy Barbórka, nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że to oddolna inicjatywa górników i że nazwa tego święta nawiązuje do kultu św. Barbary.

Obowiązkowo „kirchgang”

Święto, propagowane przez rodziny magnackie, właścicieli hut i kopalń na Górnym Śląsku, było elementem chrześcijańskiej kultury robotniczej. Uroczystości miały charakter religijno-rodzinny. Obowiązkowe były Msza, spotkanie z rodziną i świąteczny obiad. Wyznaczeni pracownicy – wśród nich dyrekcja i urzędnicy – wyruszali do kościołów wspólnym „kirchgangiem”. Grała orkiestra. Były sztandary. Słowem: pobożnie i uroczyście. Pozostali górnicy udawali się na Msze, zamawiane przez właścicieli kopalni, do swoich kościołów parafialnych.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL