Jak bilet znaleziony w kieszeni

Stare Opactwo w Rudach zaprasza na wystawę fotografii, a wcześniej na wykład "O zakonie krzyżackim. Inaczej".

„Przestrzeń i cisza. Przenikanie” to tytuł wystawy fotografii autorstwa ks. Arkadiusza Wuwera i Henryka Tkocza. Wernisaż odbędzie się za tydzień, 1 grudnia o 16.00 w galerii Starego Opactwa w Rudach.

Ks. Arkadiusz Wuwer mówi, że w fotografowaniu interesuje go uchwycenie niedostrzeganego szczegółu, niespodziewanego zestawienia barw, geometrii architektury i krajobrazu czy nastroju chwili.

"Zdjęcia, do obejrzenia których zapraszam, celowo nie zostały uporządkowane. Są kartkami wyrwanymi z dziennika podróży do krainy szczęśliwości. Zapisem wrażeń, odczuć, klimatów, które odnaleźć można wędrując po Włoszech lub okolicach Rybnika - pisze w zaproszeniu na wystawę ks. Arkadiusz Wuwer. - Fotografie mieszają się tu ze sobą jak wspomnienia. Są jak bilet znaleziony w kieszeni, który przypomina dawno odbytą podróż, i pozwala wydobyć z mroków pamięci twarze towarzyszy wędrówki, przywołuje kadzidlany zapach kościołów, ożywia widziane kiedyś krajobrazy, pozwala wydobyć to, co ocalamy, pamiętając...".

Z kolei Henryk Tkocz o swoim fotografowaniu mówi: - To ciągłe odkrywanie świata. To także cisza, której szukam w życiu i fotografiach, które tworzę. Codziennie pokonuję drogę moich poszukiwań i marzeń. W mojej niezwykłej przygodzie z fotografią przekładam światło na język obrazu, szukam mądrości w twarzach, kształtach, wschodach i zachodach słońca.

A już w najbliższy poniedziałek 27 listopada o 18.15 Stare Opactwo zaprasza na wykład prof. dr. hab. Waldemara Rozenkowskiego „O zakonie krzyżackim. Inaczej”. Zaproszony gość jest diakonem rzymskokatolickim, mediewistą, wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistą w zakresie badań nad państwem zakonu krzyżackiego, historią zakonów i zgromadzeń zakonnych oraz dziejów religijności w średniowieczu.

Spotkanie odbędzie się w auli św. Jana Pawła II (wejście od strony bazyliki), wstęp na nie jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..