Dawna szkoła w Miechowicach do rozbiórki

Jeszcze pięć lat temu uczęszczali do niej uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5.

- Przyczyną rozbiórki szkoły jest jej stan techniczny spowodowany szkodami górniczymi. Szkody te występowały w przeszłości, występują obecnie i będą jeszcze występować w przyszłości, gdyż obecnie jest prowadzona eksploatacja w tym rejonie - mówi Włodzimierz Drogoś, naczelnik Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

O wyłączeniu budynku z użytkowania i przeniesieniu uczniów do ZSS nr 3 i 6 w Bytomiu zdecydowano już w 2012 roku. Teraz przeznaczono go do rozbiórki. Prace prowadzi Węglokoks Kraj Sp. z o.o. i powinny zakończyć się - jeśli pogoda będzie sprzyjająca - w pierwszym kwartale 2018 roku.

Budynek szkoły powstał na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Ukończono go w 1933 roku, a jego budowa związana była między innymi z rosnącą liczbą mieszkańców Miechowic, których już w 1927 roku było ponad 15,5 tys. Do 2012 roku budynek przeznaczony był na cele oświatowe. Wówczas decyzją Rady Miejskiej szkołę rozwiązano.

Przez kolejne lata budynek był opuszczony, a szkody górnicze z każdym rokiem pogarszały jego stan techniczny. Gmina Bytom z tego względu nie wystawiała go na sprzedaż w drodze przetargu, a niedawno podjęto decyzje o jego rozbiórce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..