Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jak możemy im pomóc?

W najbliższą niedzielę Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W Gliwicach o prześladowaniach, z jakimi spotykają się dzisiaj chrześcijanie w różnych miejscach na świecie, opowie ks. Paweł Kaczmarczyk ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 12 listopada o 17.00 w parafii Wszystkich Świętych (w kaplicy św. Jadwigi, ul. Kościelna 6).

Tego dnia obchodzony będzie IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. W parafiach całej diecezji zbierane będą pieniądze na wsparcie, jakie organizuje dla nich stowarzyszenie pod nazwą Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jak informuje, pomoc ta najbardziej potrzebna jest w Syrii, Iraku i Libanie. Stowarzyszenie przedstawia sytuację chrześcijan w tym regionie. Szacuje się, że od 2011 roku liczba chrześcijan w Syrii spadła o 50 procent, to ponad 90 tysięcy osób. Chrześcijanie stanowią dziś 5 procent mieszkańców kraju. Szczególnie trudna sytuacja jest w Aleppo, najbardziej ogarniętym działaniami wojennymi. Całość populacji tego miasta zmniejszyła się z 2,3 miliona do 1,6 miliona osób, czyli o 30 procent, w tym liczba chrześcijan zmalała o 80 procent.

Od rozpoczęcia wojny w Iraku w 2003 roku z kraju wyemigrowało około 66 procent chrześcijan. Wcześniej żyło tam od 800 tys. do 1,2 miliona wyznawców Chrystusa, dzisiaj szacuje się tę liczbę na 250 tys. do 400 tys. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych trzech lat chrześcijanie całkowicie znikną z Iraku.

W Libanie chrześcijanie stanowią około 35 procent mieszkańców. Problemem w tym kraju jest docierająca tam ogromna fala uchodźców. Kraj, który zamieszkuje 4,3 miliona rdzennych Libańczyków, z samej Syrii przyjął 2 miliony uchodźców.

O tych i innych problemach będzie mowa podczas niedzielnego spotkania w Gliwicach. Natomiast za tydzień, w sobotę 18 listopada o 17.00 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II (obok katedry) odbędzie się ekumeniczna modlitwa za prześladowanych chrześcijan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL