Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Patron ludzi z pasją

W Toszku odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii św. Huberta, przywiezionych z Belgii.

Zostały one sprowadzone do naszej diecezji dzięki staraniom ks. Rafała Przybyły, diecezjalnego duszpasterza miłośników koni, i prezesa stowarzyszenia „Hubertus”.

Spotkanie zorganizowano w dniu liturgicznego wspomnienia św. Huberta, które przypada 3 listopada.

Rozpoczęło się ono w kościele parafialnym w Toszku od koncertu Rekonstrukcyjnej Orkiestry Dętej Ułanów Śląskich. Po nim odbyła się Msza św., sprawowana przez proboszcza parafii ks. Sebastiana Bensza i ks. Rafała Przybyłę.

Na wspólnej modlitwie spotkali się miłośnicy koni, myśliwi i leśnicy. Obecni byli m.in. członkowie Koła Łowieckiego „Cietrzew” oraz Stowarzyszenia Miłośników Koni „Hubertus”.

W kazaniu ks. Rafał Przybyła przybliżył postać św. Huberta, mówiąc o jego „wielkiej rodzinie”, czyli ludziach, którym powierzono troskę o dziedzictwo przyrody.

Podkreślił, że św. Hubert jest wzorem oddawania Bogu swojej pasji i tego wszystkiego, co w życiu czynimy. Przypomniał też nauczanie św. Tomasza z Akwinu, że kontemplując piękno, możemy dojść do poznania Boga. Zwrócił też uwagę na wartość pamięci o zmarłych.

Po Mszy każdy miał też okazję osobiście uczcić relikwie, które stanowi kostka św. Huberta. Pochodzą one z Liège w Belgii, gdzie święty posługiwał.

Do naszej diecezji trafiły przez Warszawę, gdzie przywiózł je znajomy ksiądz. Będą one na stałe związane duszpasterstwem miłośników koni diecezji gliwickiej.

Św. Hubert żył na przełomie VII i VIII wieku. Według legendy nawrócił się po zobaczeniu jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża. Był biskupem Liège. Jest patronem jeźdźców konnych, myśliwych, leśników, epileptyków oraz matematyków.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama