Hejt na Franciszka

Analiza forum portalu wPolityce.pl dokonana przez dr Rafała Cekierę z Uniwersytetu Śląskiego podczas XXII Seminarium Śląskiego w Kamieniu Śl.

Wśród 863 komentarzy, które pojawiły się pod 59 tekstami zamieszczonymi między 9 czerwca a 9 października br. na portalu wPolityce.pl, w których tytule pojawiło się słowo „papież” albo „Franciszek” ponad trzy czwarte były komentarzami zdecydowanie negatywnymi. Niecałe 23 procent to komentarze neutralne, a tylko 1,39 % – pozytywne.

Wyniki swoich badań nt. „Papież Franciszek – swój czy obcy? Analiza treści forum portalu wPolityce.pl” dr Rafał Cekiera, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawił podczas ostatniej sesji XXII Seminarium Śląskiego, które zakończyło się w piątek 27 października w Kamieniu Śl.

- Papież naznaczany jest na tym portalu przez internautów obcością przez kilka kategorii: dziwność, śmieszność, głupota, niezrozumiałość, wstręt i odraza, zagrożenie – mówił dr Cekiera.

Mówca wyróżnił kilka aspektów traktowania papieża Franciszka jako obcego: porównanie z poprzednikami, postrzeganie go jako uzurpatora, jako antychrześcijanina – wroga chrześcijaństwa i jako wroga Polski.

Jeden z cytatów z tego forum pod tekstem o pierwszej rocznicy pielgrzymki Franciszka na Jasnej Górze: „papież pokalał swoją obecnością nasze najświętsze miejsce chrześcijańskiego kultu”.

R. Cekiera zauważył, że choć forum Polityce.pl jest moderowane, niekiedy wpisy są usuwane, a bywa, że pod niektórymi artykułami wyłączane, to jednak wśród wielu komentarzy na temat Papieża, pojawiają się sformułowania ewidentnie obraźliwe dla Papieża np. „Belzebub”.

- Kiedy zacząłem pracę nad tym tematem, zacząłem porównywać wpisy na najpopularniejszym portalu konserwatywnym, jakim jest wPolityce.pl, i na forum tygodnika „Nie”, na które wszedłem po raz pierwszy. Proszę mi wierzyć, że papież nie jest tak obrażany na forum „Nie” jak na forum wPolityce.pl. To było dla mnie zdumiewające. Nie chodzi o to, że papieża nie można krytykować. Ale na forum wPolityce.pl nie ma krytyki i merytorycznego sporu czy niezgody na pewne posunięcia, które pewnie są kontrowersyjne, ale papież jest atakowany i obrażany w … obronie wiary katolickiej – powiedział „Gościowi Opolskiemu” Rafał Cekiera.

Więcej na ten temat, a także wyniki badań opinii kleryków 4 polskich seminariów nt. papieża Franciszka i jego poglądów w „Gościu Opolskim” nr 45 na 12 listopada.

Hejt na Franciszka   Dr Rafał Cekiera, socjolog z UŚ Andrzej Kerner /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..