Nowy numer 29/2021 Archiwum

Boska sztuka w Gliwicach

Warsztaty gospel, koncerty, obrazy i muzyka Norberta Blachy.

W Gliwicach od 26 do 29 października będą trwały Dni Kultury Chrześcijańskiej – Boska Sztuka. W ramach tego wydarzenia 29 października o 18.30 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbędzie się koncert „Wesoły Wędrownik”, przypominający twórczość zmarłego ponad 5 lat temu Norberta Blachy (bezpłatne wejściówki do odebrania w Księgarni św. Jacka, Rynek 1).

Pod tą nazwą kryje się cała idea propagowania muzyki tego kompozytora i wartości, z którymi był związany (więcej na: www.wesolywedrownik.pl). Od kilku lat koncerty organizuje jego córka Gabriela Blacha, która dzień wcześniej poprowadzi warsztaty gospel (zapisy: tel. 783 981 811, e-mail: zapiszsie@wesolywedrownik.pl). Uczestnicy warsztatów, które odbędą się 28 i 29 października w parafii Wszystkich Świętych, będą poznawać utwory N. Blachy, aby następnego dnia wykonać je z około 20-osobowym składem zespołu wokalno-intrumentalnego Wesoły Wędrownik.

Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczną się 26 października Mszą św. o 19.30 w kościele św. Michała (ul. B. Krzywoustego 1), a po niej o 20.00 będzie koncert Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej pod batutą prof. Krystyny Krzyżanowskiej--Łobody.

27 października o 18.30 w parafii Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4, kaplica św. Jadwigi) odbędzie się wykład prof. Zbigniewa Makarewicza z ASP we Wrocławiu „Nowa sztuka a nowa duchowość” oraz otwarta zostanie wystawa obrazów Moniki Krasoń.

Ostatnim akcentem będą Zaduszki Muzyczne 2 listopada o 19.00 w kościele Wszystkich Świętych, gdzie ponownie zabrzmi muzyka Norberta Blachy. Kompozytor przez 25 lat pełnił rolę organisty w tej parafii. Henryk Jan Botor wykona improwizacje organowe na temat jego kompozycji, które będą dopełnieniem wykonań tych utworów przez kwartet CDN.

Na wszystkie wydarzenia, poza warsztatami gospel, wstęp jest wolny. Dni Kultury Chrześcijańskiej organizuje Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama