W ratuszu rozpoczęły się obrady XVI Sympozjum Tarnogórskiego.
Na tegoroczne spotkanie wybrany został temat „Polityka: od Niccolò Machiavellego do Jana Pawła II”. - Czy polityka ma związek z etyką, czy też jest dziedziną działań przewrotnych, amoralnych? - postawił pytanie do dyskusji Stanisław Kowolik, organizator sympozjum, na rozpoczęcie obrad w tarnogórskim ratuszu.
- Czy rację mają ci, którzy uważają za Machiavellim, że cel uświęca środki, a polityka jest dziedziną amoralną, czy też ci, którzy pojmują ją jako roztropną realizację dobra wspólnego, co konsekwentnie podkreślali tacy wybitni Europejczycy, jak Arystoteles, Tomasz z Akwinu, Mieczysław Krąpiec i Jan Paweł II? Na te i podobne pytania będziemy poszukiwali odpowiedzi w czasie tego sympozjum - dodał.
Mszy inaugurującej obrady sympozjum w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył bp Jan Kopiec, który objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Razem z nim przy ołtarzu modlili się bp Adam Wodarczyk, katowicki biskup pomocniczy, i ks. Roman Grajczyk, dziekan dekanatu Tarnowskie Góry.
W pierwszym wystąpieniu tegorocznego sympozjum bp Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, przedstawił postać założyciela Ruchu Światło-Życie i jego działalność w kontekście wyzwolenia człowieka i narodu. Przywołał tekst ks. Blachnickiego, napisany 45 lat temu, zawierający analizę rzeczywistości świata zachodniego i konsumpcyjnego społeczeństwa. Jako działania planowanego, przemyślanego i systematycznie realizowanego, na co odpowiedzią miała być równie zwarta koncepcja nowej kultury.
Prof. Zbigniew Stawrowski przedstawił różne sposoby rozumienia polityki Mira Fiutak /Foto Gość Bp Wodarczyk zauważył, że program ks. Blachnickiego w dużej mierze jest niezrealizowany. - Jego pragnieniem było, żeby ten świat postkomunistyczny, Europy po upadku komunizmu, był oparty na wartościach. Niestety, patrząc na minione lata, można powiedzieć, że tego odniesienia było za mało - podkreślił. - Polityka bez aksjologii, bez odniesienia do wartości zawsze ostatecznie będzie prowadziła do różnych form manipulacji człowiekiem i społeczeństwem, do form wynaturzeń, bo tak trzeba nazwać władzę, która nie odnosi się do wartości - dodał.
Przypomniał, że ks. Blachnicki budził ludzi do odwagi myślenia i życia w wolności. - Mówił o potrzebie prowadzenia ich do wyzwolenia przez prawdę. Dobrowolne poddanie swojego życia prawdzie staje się źródłem wyzwolenia z różnych nałogów, słabości, ale przede wszystkim wyzwolenia od tego, co jest ich źródłem, czyli od lęku - powiedział bp Wodarczyk. Jest to mocno związane z przebudzeniem duchowym i prowadzi do zaangażowania w życiu społecznym.
- Jeżeli politycy w działalności samorządowej będą ludźmi kształtowanymi przez prawdę, jako wartość obiektywną, wyzwoleni przez moc krzyża, możemy być spokojni o kształt przemian, których będą dokonywać - zauważył.
Prof. Zbigniew Stawrowski z punktu widzenia filozofa przedstawił różne sposoby rozumienia polityki i różne sposoby jej uprawiania. W odniesieniu do tematu sympozjum wskazał na dwa spojrzenia na politykę - poprzez kryterium moralności i kryterium skuteczności. - Mówiąc w pewnym uproszczeniu - zaznaczył. - Bo przecież w pierwszym przypadku, kiedy mówimy o „roztropnej realizacji dobra wspólnego”, słowo „roztropne” w jakiś sposób odnosi się do skuteczności działania. W drugim przypadku natomiast także dostrzegamy pewną wartość, bo element skuteczności w polityce jest niezmiernie ważny. Ale właśnie pojmowany jako jej element, a nie cel sam w sobie - podkreślił prof. Stawrowski.
„Przeciw dyktaturom (komunizmu i relatywizmu). Polityka w nauczaniu św. Jana Pawła II i Benedykta XVI” to temat wystąpienia prof. Grzegorza Kucharczyka, historyka z Instytutu Historii PAN. Natomiast prowadzący obrady prof. Zbigniew Pańpuch swoje wystąpienie zatytułował: „Aretologia jako kryterium polityki i pseudopolityki”.
W poniedziałek 23 października w Tarnogórskim Centrum Kultury odbędzie się druga część Sympozjum Tarnogórskiego. O 16.30 wystąpienie prof. Wojciecha Świątkiewicza nt. „Chrześcijańskie inwarianty ładu społecznego" oraz podsumowanie obrad.