Nowy numer 30/2021 Archiwum

Oto Matka wasza

Od wielu lat październikowa pielgrzymka wspólnot Żywego Różańca jest najliczniejszą z odwiedzających rudzkie sanktuarium.

W sobotę 14 października bazylika rudzka po brzegi wypełniła się członkami i duszpasterzami grup Żywego Różańca nie tylko z diecezji gliwickiej, ale także z katowickiej i opolskiej. Wśród duszpasterzy był ks. Maciej Będziński z Warszawy, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła.

Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Pokornej przewodniczył bp Jan Wieczorek.

W homilii nawiązał do słynnej Piety Michała Anioła, podkreślając, że tak jak Maryja pochyla się nad zdjętym z krzyża Chrystusem, tak samo pochyla się nad każdym człowiekiem, nawet największym grzesznikiem. Zwrócił uwagę na rolę Matki Bożej w naszym życiu. – Maryja jest nam dana po to, by oczyszczać, wywyższać i uświęcać. Dana nam jest przez samego Chrystusa, który mówi na krzyżu „Oto Matka twoja”, oto Matka wasza – dopowiedział biskup.

Zwrócił uwagę na fakt, że zarówno w Rudach, jak i na całym Śląsku od wieków istniały bractwa modlitewne i eucharystyczne. To właśnie one pomogły ludziom przetrwać burze historii. Homilię bp Jan Wieczorek zakończył cytatem z pieśni „Maryjo, ja Twe dziecię”, trawestując jej słowa: Bądź z nami w każdy czas; Matko Pokorna, Matko Miłosierna, wspieraj i ratuj nas. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama