Nowy numer 30/2021 Archiwum

Krzyż i serce

– Całe to wielkie dzieło bycia  dla człowieka  zaczęło się przez słowo fiat – mówił na pielgrzymce Caritas bp Jan Wieczorek.

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, 7 października, odbyła się pielgrzymka do Rud na 25-lecie diecezjalnej Caritas. W sanktuarium Matki Bożej Pokornej spotkali się pracownicy, wolontariusze, kapłani oraz przyjaciele i darczyńcy zaangażowani w działalność organizacji. Biskup senior Jan Wieczorek, który przewodniczył Eucharystii, w homilii porównał ich misję do zawierzenia oraz służby Maryi. – Całe to wielkie dzieło bycia dla człowieka zaczęło się bowiem przez słowo fiat: „niech mi się stanie”. Wypowiadając je, Maryja potwierdziła, że chce być służebnicą nie tylko Boga, ale też tego wszystkiego, co Bóg daje na drogę – powiedział.

– Mówimy: „służebnica”. Ale czy nie możemy zamienić tego określenia na „caritas” jako czynu, który wprowadza miłość, zaistnienia Boga dla człowieka z człowiekiem? – zastanawiał się biskup. – Caritas przynagla nas wszystkich do takiego działania – podkreślił. Nawiązując do logo organizacji, bp Wieczorek zauważył, że „to wielkie, promieniujące serce i słowo wypisane na skrzyżowaniu serca z krzyżem”. Mówiąc o pracy wolontariuszy, przypomniał, że to działanie „z miłości do Boga, ale dla człowieka”.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wysłuchali koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Cantabile z Gliwic, który powstał wraz z diecezjalną Caritas. Później konferencję wygłosił ks. prof. Piotr Morciniec, teolog moralny z Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie zakończyło nabożeństwo do Matki Bożej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama