- Po raz 17. przypominamy nie tylko osobę Jana Pawła II, ale nade wszystko chcemy wydobyć z jego przesłania to, co powinno nami kierować - powiedział bp Jan Kopiec w gliwickiej katedrze z okazji XVII Dnia Papieskiego Ziemi Gliwickiej.
Pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją” odbył się 8 października XVII Dzień Papieski w gliwickiej katedrze. W ramach obchodów odprawiono Mszę św. pontyfikalną w intencji nauczycieli, katechetów i wychowawców. Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec.
- Gromadzi nas dzisiaj św. Jan Paweł II, papież rodu Polaków, papież z przełomu tysiącleci, papież, którego pamięć zasługuje na trwałe miejsce w naszych sercach i umysłach - powiedział na rozpoczęcie biskup gliwicki. - To okazja nie tyle do świętowania, ile do tego, żeby się wgłębić w przesłanie, które nam pozostawił. W przesłanie człowieka, który zachęca, żeby nie stać w miejscu. To stąd hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. Oznacza ono kwintesencję przemian świata, w których uczestniczymy. Chcemy go z nadzieją tworzyć lepszym.
We Mszy św. udział wzięli stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a w przygotowanie liturgii włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach.
Wierni modlili się w intencji nauczycieli, katechetów i wychowawców Hanna Czogalik - Dzisiejsza przypowieść o robotnikach w winnicy z przeraźliwą dokładnością ukazuje, co to znaczy nie umieć dobrze korzystać z darów, które Pan Bóg nam dał - mówił podczas homilii bp Jan Kopiec. - Winoroślą jesteśmy my wszyscy, ale w sposób szczególny obraz ten odnosi się do tych, którzy są włączeni w dzieło rozwijania i owocowania idei Kościoła, które głosił także nasz papież Jan Paweł II. Jako mieszkańcy tej ziemi jesteśmy poddani ciągłym wyzwaniom. W świecie obok poświęcenia, miłosierdzia, edukacji, wzajemnej pomocy jest także, niestety, ludzka zazdrość, egoizm, nienawiść, wojny, nieuczciwość. Potrzeba nam zaufania, szukania pomocy w świecie, który przekracza nasze ludzkie ograniczenia, ponieważ jesteśmy przeznaczeni do tego, żeby być uczestnikami życia godnego, które potrafi budować, rozwijać, życia, które pozwala każdemu pokoleniu wnosić swoją cząstkę w to, co nazywamy cywilizacją.
Kończąc homilię, biskup zaapelował, abyśmy nie rezygnowali z przypominania światu, jakimi powinniśmy być. Zauważył, że uczciwość będzie aktualna zawsze, a żadne egoistyczne potrzeby nie są usprawiedliwieniem do rezygnacji z pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, zachęcał: - Idźmy, nie bądźmy tylko konsumentami, ale pokazujmy jak pięknie kształtować świat, nie dlatego, że nam się tak podoba, ale dlatego, że jesteśmy do tego powołani.
Uczniowie SP im. Jana Pawła II wzięli udział w przygotowaniu liturgii Hanna Czogalik - Idźmy naprzód, nikogo nie odrzucając, dzieląc się dobrem, ale zawsze pochylając się z pokorą i szacunkiem, nad każdym człowiekiem. Takie jest główne przesłanie „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. Wydobywać tych ludzi, którzy mają ograniczone możliwości materialne, a którzy zasługują na to, by być naszą radością w przyszłości - powiedział biskup na zakończenie Mszy św., życząc wszystkim uczestnikom odważnego, pełnego nadziei podążania naprzód.
Po Eucharystii przeprowadzono zbiórkę na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a na placu przykatedralnym Grupa Maltańska oferowała słynne papieskie kremówki, z których dochód przeznaczony będzie na organizację Opłatka Maltańskiego dla ubogich.