Nowy numer 30/2021 Archiwum

Z miłości do Boga, ale dla człowieka

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej odbyła się pielgrzymka do Rud na 25-lecie diecezjalnej Caritas.

Pracownicy, wolontariusze, kapłani oraz przyjaciele i darczyńcy zaangażowani w działalność Caritas w diecezji gliwickiej spotkali się na pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

Biskup senior Jan Wieczorek, który przewodniczył Eucharystii, w homilii porównywał misję pracowników i wolontariuszy Caritas do zawierzenia oraz służby Maryi.

- W roku setnej rocznicy objawień w Fatimie pozdrowienie Matki Bożej wybrzmiewa w kościołach na całym świecie, a w szczególności w sanktuariach maryjnych. Całe to wielkie dzieło bycia dla człowieka zaczęło się bowiem przez słowo "fiat": "niech mi się stanie". Wypowiadając je, Maryja potwierdziła, że chce być Służebnicą nie tylko Boga, ale też tego wszystkiego, co Bóg daje na drogę - mówił biskup.

- W trudzie, który trzeba było podjąć, Maryja nie zatrzymała Jezusa dla siebie, ale pośpiesznie udała się, by głosić radość z Tego, który przychodzi - zaznaczył, wymieniając wszystkie trudne wydarzenia, jakie czekały Matkę Bożą także po narodzinach Chrystusa, aż do Jego śmierci. - Rok Miłosierdzia, który minął, przybliżył nam głęboką treść nauki Krzyża. Maryja nie wiedziała, co ją czeka, ale ciągle powtarzała: "tak" aż po Golgotę - dodał bp Wieczorek.

- Mówimy: "Służebnica". Ale czy nie możemy zamienić tego określenia na "Caritas" - czyn, który wprowadza miłość, zaistnienie Boga dla człowieka z człowiekiem? - zastanawiał się biskup. - Caritas przynagla nas wszystkich do takiego działania - podkreślił.

Nawiązując do logo Caritas, bp Wieczorek zauważył, że "to wielkie, promieniujące serce i słowo wypisane na skrzyżowaniu serca z krzyżem". Mówiąc o pracy wolontariuszy, przypomniał, że to działanie "z miłości do Boga, ale dla człowieka".

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wysłuchali koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Cantabile z Gliwic, który powstał wraz z diecezjalną Caritas. Później konferencję wygłosił ks. prof. Piotr Morciniec, teolog moralny z Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie zakończyło nabożeństwo do Matki Bożej.

Z kolei w czwartek w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach odbyły się obchody 25-lecia działalności Caritas Diecezji Gliwickiej. Relację z wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama