Salwatorianie przygotowali księgę pamiątkową i komplet nagrań z konferencjami zaginionego w Alpach ks. Krzysztofa Grzywocza.
Na książkę „W duchu i przyjaźni” składa się zapis prawie wszystkich sesji weekendowych, które ks. Grzywocz prowadził w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ze wstępem ks. Krzysztofa Wonsa SDS, dyrektora CFD. Publikacja zaczyna się od zacytowania ostatniej korespondencji, jaką księża zdążyli między sobą wymienić. – „W środę 16 sierpnia br., o godzinie 18.26, otrzymałem od ks. Krzysztofa Grzywocza krótkiego e-maila: »Drogi Krzysztofie, wysyłam zredagowany tekst W DUCHU I PRZYJAŹNI. Proszę, aby wpisać dedykację – Mateuszowi. Pozdrawiam serdecznie. In Domino Krzysztof”. W załączniku były teksty do publikacji planowanej na październik” – pisze ks. Wons.
Następnego dnia, 17 sierpnia, ks. Grzywocz rano odprawił Mszę św. i udał się na wyprawę w Alpy, z której nie wrócił. We wrześniu miał prowadzić zajęcia w szkole wychowawców seminaryjnych CFD, a w październiku – kolejną weekendową sesję pt. „Uczucia kochane”. Lista uczestników tego spotkania – podobnie jak poprzednich – zapełniła się błyskawicznie po uruchomieniu zgłoszeń.
Ksiądz Wons we wstępie przywołuje okoliczności i klimat wszystkich siedmiu sesji ks. Grzywocza, które odbywały się w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego CFD. Podejmowane w nich były m.in. tematy wartości człowieka, depresji, sakramentu pojednania. „Niech ta księga będzie jak izba, w której pobędziemy z ks. Krzysztofem i posłuchamy go. Jeszcze raz spotkajmy się z nim w naszym krakowskim domu, w którym wspólnie przeżyliśmy twórcze i piękne dni. Niech jeszcze raz opowie nam o tym, co w życiu swoim uważał za święte i bezcenne. Niech się razem z nami zamyśli, niech zada ważne pytania, zawiesi głos, spojrzy swoim bystrym wzrokiem i pomoże znowu uwierzyć, że odpowiedzi są w nas” – czytamy.
Tytuł księgi pamiątkowej „W duchu i przyjaźni” to bezpośrednie i symboliczne już dziś nawiązanie do ostatniego krakowskiego spotkania weekendowego w 2014 roku. Zapis tej sesji ks. Krzysztof Grzywocz przesłał ze Szwajcarii do przygotowywanego numeru Zeszytów Formacji CFD. Tekst stał się teraz także częścią księgi pamiątkowej jemu poświęconej. A cała zawarta w niej treść – pocieszeniem w stracie, ale przede wszystkim wyjątkowym, „Grzywoczowym” podejściem do ważnych w życiu tematów.
Równolegle do księgi pamiątkowej salwatoriańskie Studio Katolik przygotowało komplet płyt MP3 z nagraniami wszystkich siedmiu sesji.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się