Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jakim jestem wychowawcą?

Kto naprawdę ma wpływ na nasze życie i jakie jest jego znaczenie w naszej codzienności? – to jedno z pytań, które w swojej książce stawia Ryszard Paluch, zabrzański katecheta, pedagog, redaktor, autor publikacji z zakresu duchowości.

Książkę pt. „»(Nie)święty« wychowawca z ekranu” rozpoczyna cytatem ks. Krzysztofa Grzywocza, który zaginął w sierpniu w Alpach. Publikacja została wydana wcześniej, ale w kontekście tego wydarzenia, przywołana myśl jest szczególnie wymowna: „Ludzie święci, posłani przez Boga, są słowem Jego ojcowskiej wierności. Ich spojrzenia dotykają twarzy przechodniów. (...) Nigdy nie brakowało świętych i ich spojrzeń – brakowało odwagi wiary w ich obecność. Brakowało spojrzenia, które widzi więcej niż własne ego albo widzi dopiero wtedy, gdy odeszli”. Ryszard Paluch był studentem ks. Grzywocza na Uniwersytecie Opolskim i należy do tzw. Grupy Tatrzańskiej – duchowej rodziny jego uczniów i przyjaciół.

Na kartach książki łatwo można odnaleźć podobny sposób podchodzenia do świata wartości, zamiłowanie do stawiania dobrych pytań, odwoływanie się do cennej literatury i wartościowych filmów. Autor zaprasza do wspólnej refleksji i odkrywania najważniejszych cech zawodu nauczyciela-wychowawcy. Jak zaznacza we wstępie, jest ona próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego niektórych nauczycieli, wychowawców, księży, katechetów, przyjaciół, najbliższych wciąż pamiętamy i jesteśmy im wdzięczni przez całe życie, i czy te osoby naprawdę mają wpływ na kształt naszej życiowej drogi.

„Punktem wyjścia dla publikacji są postaci znane z wielkiego ekranu, ale docelowo próbujemy »zestawić je« z osobistymi doświadczeniami, aby ostatecznie zadać sobie pytanie, jakim ja jestem wychowawcą – dla mojego małżonka, dzieci, uczniów, pacjentów, pracowników…” – czytamy. Książka nie jest w zamiarze autora opracowaniem naukowym, ale jej lektura wymaga dużej koncentracji. Ważną jej częścią są tzw. punkta do szkoły. To 16 propozycji – inspiracji, które mogą pomóc w przygotowaniu zajęć, głównie katechez oraz kursów przedmałżeńskich, ale także lekcji języka polskiego, wychowania do życia w rodzinie lub lekcji wychowawczych. Znajdziemy tutaj nie tylko podpowiedzi, jakie fragmenty filmów wykorzystać, ale w niektórych wypadkach nawet wskazanie, która jego minuta może być najbardziej przydatna do ilustracji konkretnego tematu. Załączone do książki biblio- i filmografia są z kolei ciekawym przewodnikiem po wartych uwagi dziełach.

Ryszard Paluch, „(Nie)święty” wychowawca z ekranu. Próba zdefiniowania zespołu postaw wychowawczych na podstawie wybranej literatury i filmografii, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2016.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama