– Trzeba patrzeć na cel – po co tutaj jesteście? – powiedział bp Jan Kopiec do przyszłych kleryków.
Przed rozpoczęciem studiów i formacji do kapłaństwa 24 kandydatów do seminarium uczestniczyło w prawie 3-tygodniowym kursie propedeutycznym. Z diecezji opolskiej było ich 16, a z gliwickiej – 8, z tego trzech na trzeci rok. W tym czasie przygotowania towarzyszyli im przełożeni, wykładowcy i ojcowie duchowni Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.
Pierwszy tydzień, od 3 września, uczestnicy kursu spędzili w Ośrodku Formacyjno-Edukacyjnym przy sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach, kolejny w Nysie, a ostatni już w seminarium. – To jest nowość w porównaniu z poprzednimi latami, że ten ostatni czas mają szansę przeżyć w tym miejscu, gdzie będą później przez 6 lat, jeśli potwierdzi się ich decyzja – mówi ks. dr Grzegorz Ciuła, wicerektor seminarium.
W programie znalazły się spotkania z moderatorami, ojcami duchownymi, wprowadzające w praktyki seminaryjne, takie jak korzystanie z kierownictwa duchowego, liturgia godzin czy medytacja. Ważnymi elementami kursu są zajęcia z psychoedukacji i warsztaty komunikacji, a także zajęcia wprowadzające w formację intelektualną, filozofię i biblistykę.
Uczestnicy kursu odwiedzali różne miejsca, zgromadzenia zakonne kontemplacyjne i posługujące w Domu Pomocy Społecznej, zaplanowane zostało też spotkanie z ks. Józefem Krawcem, twórcą Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Barka”. – Poznają te różne oblicza Kościoła i różnego rodzaju posługiwania, także kapłańskiego – mówi ks. Ciuła. Zwraca uwagę też na to, że kurs daje możliwość wzajemnego poznania się. – Zanim trafią do seminarium, gdzie będzie ich ponad setka, mają możliwość wejść w relacje z tymi, z którymi – jak Pan Bóg pozwoli – będą kroczyli do kapłaństwa. Dla wielu jest wstępnym potwierdzeniem tej decyzji, a czasem pokazaniem, że to jednak nie ta droga, co rzadko, ale też się zdarza – dodaje.
W Nysie kandydaci do seminarium uczestniczyli w rekolekcjach prowadzonych przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję. Wcześniej spotkali się z biskupem gliwickim Janem Kopcem i uczestniczyli w Eucharystii w gliwickiej katedrze. Czytany tego dnia fragment Ewangelii wg św. Łukasza o nadzwyczajnym połowie ryb był dobrym komentarzem do tego spotkania.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się