Nowy numer 4/2021 Archiwum

Kameraliści w szpitalu, hospicjum, areszcie…

Śląska Orkiestra Kameralna tym razem zagra w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach.

To projekt, który zaprowadził muzyków do publiczności pozbawionej regularnego kontaktu z kulturą muzyczną. Do tej pory orkiestra wystąpiła przed osadzonymi w katowickim areszcie śledczym, przed pacjentami Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego im. Jana Pawła II w Katowicach oraz podopiecznymi Centrum Medycznego Skałka w Bukownie.

W tym roku pomysł jest kontynuowany. Tym razem projekt został objęty wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Robert Kabara, dyrygent i szef orkiestry, przyznaje, że wszystkie dotychczasowe występy były dla muzyków dużym przeżyciem: - To nie są typowe miejsca na koncerty, dlatego za każdym razem towarzyszyły nam wielkie emocje, które jednak bardzo nas mobilizowały - zauważa.

Śląska Orkiestra Kameralna występowała w największych europejskich salach koncertowych, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, berliński Konzerthaus czy Sala „Verdi” Konserwatorium w Mediolanie.

Ma na swoim koncie szereg nagrań, za które otrzymała prestiżowe nagrody, jak chociażby „Złotego Orfeusza” - Grand Prix International du Disque Lyrique w Paryżu. W ostatnich latach poszerza swój zakres działalności, angażując się w projekty z artystami innych gatunków muzyki, jak np. nagrania i wspólne koncerty z Grzegorzem Turnauem, Leszkiem Długoszem, Kubą Badachem czy Marcinem Wyrostkiem.

W środę, 30 sierpnia o 18.30 muzycy wystąpią w sali widowiskowej Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach. Koncert ma charakter otwarty, a wstęp jest wolny.

Śląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje najbardziej rozpoznawalne utwory z kanonu muzyki poważnej, m.in. „Wiosnę” z cyklu Pory Roku op. 8 Antonio Vivaldiego czy Divertimento D-Dur KV 136 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama