Nowy numer 37/2021 Archiwum

Kryje jeszcze wiele tajemnic przejdź do galerii

Zabytkowy kościół św. Marcina w Starych Tarnowicach po latach otwiera się dla zwiedzających.

Zbudowany z inicjatywy rycerzy, dziś na nowo otwiera się dla wiernych. I choć już nie sprawuje się w nim liturgii, to skłania do odkrywania i krzewienia chrześcijańskiej tradycji...

Zabytkowy kościół św. Marcina w Starych Tarnowicach odżywa dzięki niedawno zawiązanemu Stowarzyszeniu Dziedzictwo. I jednocześnie angażuje, by pochylić się nad historią otaczających nas obiektów i wzmocnić poczucie tego, z jak wielowiekowej tradycji wyrastamy oraz kim tak naprawdę jesteśmy.

Stowarzyszenie ma na celu inspirowanie społeczności lokalnej pierwiastkami zaczerpniętymi z tradycji chrześcijańskiej, jak twierdzą jedne ze współzałożycielek, Katarzyna Strzałkowska oraz Kinga Swoboda. Sercem działalności okazał się właśnie budynek starego kościoła.

Kryje jeszcze wiele tajemnic   Kinga Swoboda i Katarzyna Strzałkowska ze Stowarzyszenia Dziedzictwo na tle prezbiterium udostępnionej do zwiedzania świątyni Barbara Węglarska Jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych na Górnym Śląsku, bo jego początki sięgają aż przełomu XIV i XV wieku. Wyjątkowy jest także ze względu na jego piękne wnętrze, gdyż wiejskie kościoły z reguły nie posiadały tak bogatych ozdób.

Jednak z czasem parafian zaczęło przybywać, a świątynia stawała się zbyt mała. W 1902 r. poświęcona została nowa, większa, zbudowana nieopodal starej.

W starym kościele dziś nie sprawuje się już liturgii, co nie znaczy jednak, że zabytek jest zbędnym balastem. Należy o niego dbać i z niego korzystać, o czym przekonani są członkowie stowarzyszenia. Obiekt wciąż czeka na badaczy zdeterminowanych, by odkryć jego tajemnice.

Kryje jeszcze wiele tajemnic   Murowana kropielnica to jeden z najstarszych zachowanych elementów wewnątrz kościoła Barbara Węglarska Na początek grupa zaproponowała kilka terminów, kiedy można wejść do świątyni i dzięki przewodnikowi poznać jej bogatą historię. Propozycja ta cieszy się spory zainteresowaniem. Dość powiedzieć, że niektórzy dopiero teraz mieli okazję poznania kościoła, który na co dzień widzą z okien swoich domów.

Kolejne inicjatywy mają przede wszystkim udowodnić, że kultura chrześcijańska jest cały czas żywotna. Jednym z planów jest cykl koncertów kameralnych, które odbywałyby się pod niezwykłymi freskami starej świątyni. Inny to Dni Dziedzictwa, w które będą mogły się włączyć także inne środowiska. A w listopadzie, z okazji parafialnego odpustu, stowarzyszenie organizuje koncert pt. "Pieśni naszych ojców", na którym wystąpi chrześcijański muzyk Mate.O.

Najbliższa możliwość zwiedzenia starego kościoła będzie 27 sierpnia o 17.30. Wstęp wolny. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania się indywidualnie lub grupami również poza wyznaczonymi terminami. Kontakt do stowarzyszenia: mailowo na adres: s.dziedzictwo@gmail.com lub przez fanpage na Facebooku.


Więcej o zabytkowym kościele św. Marcina w Starych Tarnowicach i działalności stowarzyszenia przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego" nr 33/2017.

A już teraz możesz zobaczyć świątynię w GALERII ZDJĘĆ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama