Nowy numer 17/2024 Archiwum

Za ideę Metropolitalnego Święta Rodziny

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik została laureatką Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

Małgorzata Mańka-Szulik została wyróżniona za zaangażowanie i inspirujący wkład w rozwój samorządności lokalnej oraz za ideę i konsekwentne pielęgnowanie zainicjowanego 10 lat temu dzieła Metropolitalnego Święta Rodziny.

Śląskie Nagrody im. Juliusza Ligonia zostały przyznane po raz 44. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Drugą laureatką nagrody została Maria Dragon, dyrektorka szkół katolickich w Opolu. Została doceniona za pracę na rzecz rozwoju szkolnictwa katolickiego na Śląsku Opolskim oraz troskę o integralne wychowanie młodego pokolenia w oparciu o wartości chrześcijańskie i etos patriotyzmu.

Trzecim laurem w roku 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi uhonorowane zostanie Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy w roku 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi. Zostało ono docenione za wytrwałość w trosce o ciągłość i rozwój kultu świętej księżnej, integrującego katolików Dolnego i Górnego Śląska w duchu przywiązania do historii i tradycji.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbędzie się 20 września o 17.00 w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18).

- Nagroda przyznawana jest za istotny wkład w rozwój życia społecznego, kulturalnego i artystycznego oraz naukowego ziemi śląskiej, w tworzenie jej historii oraz za kształtowanie rzeczywistości w duchu idei głoszonych przez patrona nagrody - Juliusza Ligonia. Otrzymują ją osoby, organizacje lub instytucje, które swym działaniem dają świadectwo uniwersalnych wartości chrześcijańskich i patriotycznych - wyjaśnia Alicja Berger-Zięba z opolskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

- Juliusz Ligoń, który żył w latach 1823-1889, był śląskim działaczem społecznym, poetą, publicystą; prowadził intensywną działalność oświatową, aktywnie działał na rzecz popularyzacji języka polskiego na Śląsku - dopowiada.

W skład Kapituły Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia wchodzą: ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, Maciej Szepietowski, prof. dr hab. Franciszek Marek, dr hab. Marek Rembierz oraz Piotr Sutowicz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy